http://dl.saeidkazemi.ir/life-experience/life_north-cyprus.mp4

تجربیات زندگی در قبرس شمالی

برای تماشا ویدئو کامل تجربیات زندگی در قبرس شمالی از طریق فایل ذیل اقدام بفرمائید.

برای شنیدن فایل صوتی تجربیات زندگی در قبرس شمالی از طریق لینک ذیل اقدام بفرمائید.

دوستان عزیز کلی مصاحبه با آقای ابراهیمی برای زندگی، تحصیل، مزایا و معایب در قبرس شمالی انجام دادم. امروز در مورد تجربیات ایشان در مورد زندگی در قبرس شمالی کلی سوال پرسیدم. برای دیدن بقیه مصاحبه ها لطفا بر روی هر عنوان کلیک کنید. تا بتوانید از مطالب آنها هم بهره مند بشوید. سرمایه‌گذاری در قبرِسِ شمالی، تجربیات تحصیل در قبرس شمالی، تجربیات زندگی در قبرس شمالی، آشنائی با قبرس شمالی، مزایا و معایب زندگی در قبرس شمالی مثل همیشه تاکید می کنم. قصد من تبلیغ مهاجرت نیست و شرکت مهاجرتی، خرید وفروش ملک و اعزام دانشجو ندارم.

تنها هدفم ارائه محتواهای با ارزش در مورد مهاجرت، زندگی، تحصیل و کسب وکار می باشد. تا اگر تصمیم بر مهاجرت گرفتید. با دانش کافی و بررسی تمام جوانب اقدام نمائید. شما فارسی زبانان عزیز هم اگر تجربه مفیدی در زمینه مهاجرت، تحصیل زندگی و بیزینس دارید. با من از طریق صفحه تماس با ما ارتباط برقرار کنید. تا بتوانیم تجربیات ارزشمند شما را در اختیار بقیه قرار بدهیم. پس با من سعید کاظمی همراه باشید. تا در مورد تجربیات زندگی در قبرس شمالی با اقای ابراهیمی صحبت کنیم.

سعید کاظمی: جمعیتِ قبرسِ شمالی چقدر است؟

سام ابراهیمی: جمعیت خود قبرس شمالی یعنی کسانی که ساکن اینجا هستند حدود 700 هزار نفر است. ولی جمعیتی که در سال به این جزیره می‌آیند و برمی‌گردند چیزی حدود بیش از 5 میلیون نفر است.

سعید کاظمی: بخشِ ترک‌زبان قبرِس حساب می‌شود؟ 

سام ابراهیمی: بله. اکثریت ترک زبان هستند. اما همانطور که گفتم به دلیل اینکه اکثر آدم‌های این جزیره توریست یا دانشجو می‌باشند، همه به زبان انگلیسی مسلط هستند.

سعید کاظمی: آیا قبرس حکومت مستقلی دارد یا تحت حمایت دولت ترکیه است؟

سام ابراهیمی: قبرس کاملاً مستقل است، به کسانی که در اینجا زندگی می‌کنند به آنها سایپریوت یا همون قبرسی می‌گویند. زبانشان یک لهجه خاص ترکی است ولی خودشان را کاملاً قبرسی می‌دانند و نکته جالب این است که حتی ترک‌ها هم که به این‌جا می‌آیند یا باید اقامت بگیرند یا در جایی مشغول به کار شوند یا دانشجو باشند، فقط در این صورت است که می‌توانند در این جزیره بمانند.

سعید کاظمی: جامعهٔ ایرانی در قبرس شمالی چقدر هستند؟

سام ابراهیمی: در این چند سال اخیر خیلی زیاد شده‌اند ایرانی‌ها بیشتر اول به‌عنوان سرمایه‌گذاری می‌آیند، ملک می‌خرند. آن‌هایی که ماندگار می‌شوند ماشالله خیلی‌هایشون زرنگ بودن اِستارت‌آپ و بیزینِس راه‌اندازی کردند. چون قبرس یک جزیره توریستی – دانشجویی است، کارهای خدماتی بسیار پررونق است. مثلاً دوستان ایرانی هستند که کارواش و صرافی دارند. اینترکام یا درامد ورودی دارند.

سعید کاظمی: تقریباً چقدر جامعهِٔ ایرانی در قبرس شمالی هستند. حالا حدودی، فکر نکنم ثبت جایی شده باشد؟

سام ابراهیمی: نمی‌دانم واقعاً نمی‌توانم هیچ عددی بدهم.

سعید کاظمی: حالا در موردِ زندگی صحبت کنید. منِ نوعی بخواهم واردِ قبرِس بشم اولین موضوع باید به ویزا و اقامت داشته باشم. توریستِ ایرانی‌ها چقدر می‌توان بمانند و ایا می‌توانند ویزا بگیرند و دائمی بمانند؟

آقاییِ ابراهیمی: ببینید شما اگر به‌صورت توریستی بیاید اینجا بیش‌تر از همان یکی دوهفته که معمولاً توریست می‌آید. تویِ این جزیره برایِ دیدنِ جاهایِ دیدنی و کازینوهایِ قبرِس به همان اندازه که زمان بلیت رفت و برگشتتان است .معمولاً برایتان مهر می‌زنند. اگر ویزا دانشجویی باشد، مسلماً پذیرشتان را که گرفتید دیگر مشکلی ندارد، اگر سرمایه‌گذاری باشد، بلیت تان را به همراه جواب آزمایش PCR و کارت واکسن با QR کد برای ما بفرستید. که بعد ما یک دعوت‌نامه از طرف شرکت برایتان می‌زنیم به‌اندازه زمانی که در اینجا بخواهید اقامت داشته باشید، به شما ویزا می‌دهند. قبرس شمالی چیزی به اسم پناهنده قبول نمی‌کند و امنیت خیلی بالایی دارد چون اکثر درآمد جزیره از دانشجو و توریست است. پلیس‌های بسیار جدی دارند و واقعاً امنیت بالایی دارد. در خیلی از شهرک‌ها می‌بینید خانه‌هایی که طبقه اول هستند، در و پنجره کامل باز است و در این حد امنیت بالاست.

سعید کاظمی: پس مثل ترکیه به ایرانی‌ها ویزای ۳ماهه نمی‌دهند.

سام ابراهیمی: نه اصلاً، اینجا حکومت کاملاً مستقل خودش را دارد و بیشتر شبیه به انگلیسی است تا ترکی، درست است که زبانشان ترکی است اما سیستم همه چیز انگلیسی است. مثلاً خانه و ماشین چه در موقع خرید و چه در موقع فروش به پوند انگلیس است. این یک مورد برتری نسبت به ترکیه است. شما مثلاً ملکتان به پوند انگلیس است، یکی از معتبرترین ارزهایی که در دنیا وجود دارد.

سام ابراهیمی: ببخشید میانِ کلام شمایک یک چیزی یادم رفت حتی فرمان ماشین‌ها به سیستم انگلیس در سمت است و حتی قسمتی از خاک این جزیره هم خاکِ انگلیس محسوب می‌شد. همین پشتِ خونه‌یِ من یک مرزی امده که گرَیت بریتَین هستِش.

سعید کاظمی: آب‌وهوا قبرس شمالی چطور است؟ زمستان‌ها هوا مناسب است؟

سام ابراهیمی: آب‌وهوای مدیترانه‌ای دارد. زمستان‌ها سرد هست ولی نه خیلی زیاد. مثلاً اینجا هیچ‌وقت برف نمی‌اید اما به دلیل اینکه جزیره است، باد و طوفان اینها هستِش. ولی خُب بیش‌تر سال هوا مطلوب است.

سعید کاظمی: پس فرهنگ عمومی‌ قبرس شمالی با مهاجر خیلی مشکلی ندارند. بعضی از مناطقِ ترکیه که مثلاً می‌رفتیم ما؛ حالا من تجربه دارم، حالا با ایرانی‌ها به نظر من واقعاً خیلی رابطه‌شان خوب بود. حالا من هرچه دوستِ ترک و این‌ها داشتم رابطه خوب بود. بیش‌تر با عرب‌ها یک احساسِ خوبی نداشتن. یعنی می‌گفتند عرب‌ها خیلی میان تویِ کشورِ ما و فرهنگِ ما رو تغییر می‌دهند و یعنی خیلی وقت‌ها با دوستان بحثمان می‌شد این بحث رو می‌کردیم.

سام ابراهیمی: بله درسته.

سعید کاظمی: خُوب حالا بریم تویِ هزینه‌هایِ زندگی. پس اگر کسی بخواهد اقامت دائم در آنجا داشته باشد، حتماً باید یک‌خانه بخرد یا پول برای سرمایه‌گذاری منتقل کند.

سام ابراهیمی: شما با ثبت شرکت هم می‌توانید اجازه اقامت بگیرید که آن هم هزینه‌اش خیلی فرقی ندارد. ما اینجا پیشنهاد می‌کنیم چون‌که قیمت‌های خانه نسبت به ترکیه پایین‌تر است ولی اجاره‌ها چون توریستی – دانشجوی است، بالاتر و همچنین به‌صورت سالانه است و همان اول اجاره کل سال به هر Currency که بخواهند؛ دلار بخوان یا پوند می‌گیرند.

سعید کاظمی: برای اجاره در قبرس شمالی چقدر پول پیش باید بدهند؟ بیعانه یا رهن؟

سام ابراهیمی: برایِ اجاره یا برایِ خرید؟

سعید کاظمی: نه برایِ اجاره. یعنی اگر یک کسی بخواهد اجاره بکند واحدی رو.

سام ابراهیمی: دانشجوها معمولاً با چیزی حدود 2500-3000 لیر در ماه می‌توانند یک‌خانه متوسط رو به خوب را اجاره کنند

سعید کاظمی: هزینه‌هایِ شارژِ ساختمان در قبرس شمالی چقدر است؟

سام ابراهیمی: این حداقل است برای دانشجویی.

تجربi زندگی در قبرس شمالی

سعید کاظمی: متوسط شارژ چقدر است؟

سام ابراهیمی: ولی در جاهای خوب و شهرک‌ها که Resort گفته می‌شوند و همه امکانات اینجا دارید و اصلاً احتیاج ندارید شما از شهرک برید بیرون مخصوصاً تویِ تایم‌هایِ خیلی تفریحیِ تابستان و اینها که دیگر خودِ این شهرک‌ها خودش کلی توریست و مسافر هستِش که می‌آید، اگر انجا باشد می‌گویم برایِ سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها خیلی اینجا اقدام کردند و حتی ما مشتریان و دوستانی داریم که از دوستان خودم هستند و به دلیلِ کار یا حالا پدر و مادر نمی‌توانستند مهاجرت کنند اما یک ملک اینجا خریدن و اجاره دادن و به پوند اجاره‌اش را سالیانه دریافت می‌کنند.

سعید کاظمی: قیمت خانه در قبرس شمالی برای خرید از چند شروع می‌شود. اگر یک‌خوابه یا دوخوابه رو بخریم؟

سام ابراهیمی: اینجا خانه از استودیو یک‌خوابه، دوخوابه، سه‌خوابه، پنت هوس، ویلا به‌این‌ترتیب است و اینکه طبقه هم خیلی تأثیر دارد زیرا اکثر پروژه‌ها ویو دریا مدیترانه‌ای را دارند. پروژه‌هایی که خوب هستند و ما روی آنها کار می‌کنیم و ارزشِ سرمایه‌گذاری رو دارند.

سعید کاظمی: خُوب اگر کسی بخواهد قبرس شمالی خانه بخرد؟

سام ابراهیمی: حداقل قیمت برای استودیو برای یک نفر که بخواهد اقامت بگیرد، 40-45 هزار پوند حداقل برای شروع لازم دارد. مثلاً اگر کسی خانه بخرد و هزینه‌هایِ اولیه هم دارِ که تقریباً 45 هزار پوند تمام می‌شود.

سعید کاظمی: یعنی با هزینهِٔ مالیات و مشاور املاک در قبرس شمالی منظور شما است؟

سام ابراهیمی: بله دقیقاً. ولی خُب مثلاً اگر کسی یک‌خانه بخرد و  33% پیش‌پرداخت کند، می‌تواند اقامتش را بگیرد و یکسان هم از ما جای رایگان بگیرد. یعنی عین همان خانه‌ای که خریده است ما یک سال به‌صورت رایگان در اختیارش قرار می‌دهیم.

سعید کاظمی: یعنی 33 درصد رو بده و یک سال هم می‌تواند اقامت کند تا خونه‌یِ خودِش آماده بشود؟

سام ابراهیمی: یعنی کسی که برای سرمایه‌گذاری به اینجا می‌آید، 33% از سرمایه‌اش را اگر بدهد، قرارداد یا contract می‌بندیم و با آن قرارداد به همراه عدم سوءپیشینه که باید از ایران داشته باشد می‌تواند به اداره مهاجرت برود و اقامت بگیرد. تا زمانی هم که مالک آن ملک باشد، می‌تواند اقامتش را تمدید کند. مثلاً من حتی دوستانی در اینجا دارم که ویلا خریده‌اند و آن را اجاره داده‌اند و خودشان در استودیو زندگی می‌کنند. وقتی اقامت داشته باشید اجازه این کار را دارید و می‌توانید با اقامتتان علاوه بر خرید خانه، خانه دیگری را هم اجاره کنید. می‌گویم شرایط دارد حتی خانه اجاره کردن هم مثلاً دانشجو باید مدارکِ دانشجویی رو ببرد.

سعید کاظمی: به یک نکتهِٔ خیلی جالبی اشاره کردید. بحثِ سوءِ بیشینه در ایران هستِ.

یکی از نکاتِ ضعفی که حالا من تویِ جامعهِٔ ایرانی تویِ استانبول می‌دیدم این که خیلی‌ها هر مشکلی تویِ ایران داشتند از اون ویزایِ سه ماهه بین ایران و ترکیه استفاده می‌کردند بعد می‌امدن ترکیه و ویزایِ  یک ساله  توریستی می گرفتند و بعضی موقع‌ها بعضی آدم‌هایی که نباید می‌امدن،سر از ترکیه درمی‌آوردند و اصلاً تعجبِ خودم هم بود که دولتِ ترکیه خیلی کنترلی رویِ این‌ها نداشت. ولی این‌که می‌گوید آنجا سوءپیشینه می‌خواهد خُب خودش خیلی ارزشِ برایِ ایجادِ حسِ امنیت جامعه.

سام ابراهیمی: دقیقاً، به‌جرئت می‌توانم بگویم قبرس شمالی حتی نسبت به قبرس جنوبی که جزو اتحادیه اروپا است و مجبور است پناهنده بگیرد به دلیل قانون اتحادیه اروپا، امنیت بیش‌تری دارد. حتی در جریان کرونا خارشکر اینجا تلفات نداد و هم خیلی مبتلایان نسبت به قبرس جنوبی هم بود و خیلی سریع هم کنترلش کردند.

سعید کاظمی: در مورد خرید خانه، کمی درمورد بحث مالیات، هزینه انشعابات و کمیسیون مشاور املاک و انتقال سند در قبرس توضیح بیش‌تری بفرمایید.

سام ابراهیمی: ببینید کمیسیون به این صورت است که ما کمیسیون را از خود شرکت سازنده می‌گیریم و از خریدار کمیسیون نمی‌گیریم ما از خودِ شرکتِ کانستراکشِن کمیسیون می‌گیریم. درنتیجه کمیسیونی وجود ندارد. آن 5 تا 10 درصد هزینه ملک باید همراهشان باشد در واقع هزینه مالیات و انشعابات خانه است که یک‌بار همان ابتدا که خانه را می‌خرید باید پرداخت کنید و دیگر مالیات و انشعابات نیاز به پرداخت هزینه‌ای نیست مثلِ مثلاً ایران یک سری سرِ فاضلاب می‌اُمدن می‌گرفتند، یک سری سرِ عوارضِ شهرداری و این‌جور چیزها که همیشه باید پرداخت بشود

سعید کاظمی: 5 تا 10 درصد هزینه قیمت ملک را برای ملکی که نواست باید پرداخت کرد و ملکی که قبلاً استفاده شده نیازی پرداخت این هزینه نیست؟

سام ابراهیمی: باید پرداخت کرد، برای اینکه شما بخواهید سند را به اسم خودتان کنید؛ ببینید اینجا کانتراکت همان حکمِ سند رو دارد که خیلی‌ها نمی‌دانند. ولی شما بعد از اینکه اقامتتان را گرفتید برایِ این‌که بتونید سندتان رو به نامِ خودتان بگیرید. باید چیزی حدود 2 یا 3 درصد هم آنها پرداخت کنید. جمعاً بخواهم بگویم درواقع 7 درصد است اما من می‌گویم 10 درصد چون مثلاً کسانی که خانه‌های کوچک‌تر از دو خواب می‌خرند، اکثر شرکت‌های سازنده furnish نمی‌دهند، گاهی ما در جشنواره هستیم و furnish را خودمان می‌دهیم. به این دلیل می‌گویم 10 درصد اضافه‌تر باید همراهتان داشته باشید که در اینجا به مشکلی برنخورید.

سعید کاظمی: پس یکی از شرایط اقامت در قبرس شمالی خرید خانه است، یکی سرمایه‌گذاری و یکی ثبت شرکت که شما بیش‌تر خرید خانه را پیشنهاد می‌کنید، درست است؟

سام ابراهیمی: بله و دانشجویی

سعید کاظمی: حالا دانشجویی رو یک شبِ دیگر باز مزاحمتان می‌شویم و خیلی باید در موردِش صحبت کنیم. چون دانشجویی خیلی گسترده است و خیلی سؤالات ایجاد بشود. اگر کسی با فرزندش به آنجا بیاید تحصیل کودکش به چه صورت است؟ بچه‌هایی که دبستان و دبیرستان هستند. دانشگاه نه.

سام ابراهیمی: ببینید فرزند زیر 18 سال اقامتش مشکلی ندارد و با اقامتِ پدر و مادر و هزینه تحصیلش در مدارس دولتی اینجا کاملاً رایگان است یعنی شما فقط باید هزینه سرویس و ازاین‌قبیل بپردازید که اگر اشتباه نکنم آن هم فکر کنم رایگان هستِش.

سعید کاظمی: زبان دانشگاههای قبرس ترکیِ یا انگلیسی است؟

سام ابراهیمی: زبان مدرسه ترکی است و به‌عنوان زبان دوم و سوم زبان انگلیسی هم تدریس می‌شود. برای کسانی که می‌خواهند آینده فرزندشان از الآن تضمین بشود، یکسری کالج‌ها هستند که برای آن‌ها باید هزینه کرد اما بسیار عالی هستند و مربوط به کالج‌های انگلیس هستند و طوری تربیت می‌کنند که بعد اتمام دوره تحصیلات در دانشگاه‌های معتبر انگلیس امکان ادامه تحصیل داشته باشند.

سعید کاظمی: پس رابطه با انگلیس در آنجا خیلی خوب است.

آقایی ابراهیمی: بله اکثر قبرسی‌ها در انگلیس یا خانه دارند یا مرتباً در رفت‌وآمد هستند. لهجه‌شان هم اکثراً بریتیشه.

سعید کاظمی: هزینه غذا و خوراک برای یک خانواده سه‌نفره به چه صورت است؟

سام ابراهیمی: برای یک خانواده سه‌نفره اگر بخواهیم هزینه گوشت، مرغ و غذاهای دیگر به همراه هزینه آب و برق و گاز حساب کنیم، چیزی حدود 3-4 هزار لیر می‌شود.

سعید کاظمی: یعنی متوسط کسی که بخواهد سرمایه‌گذاری کند و به همراه خانواده بخواهد جایی را اجاره کند چیزی حدود 8 تا 10 هزار لیر ثابت باید ماهانه هزینه کند.

سام ابراهیمی: نه. برای یک خانواده ماهیانه 3 تا 4 هزار لیر کافی است. یعنی اگر سه نفر سرکار برن حدودِ ثابتِ اینجا حدودی حول و حوشِ چهار هزار و دویست تله است که کاملاً کافی است. برایِ البته این هزینه پایه اما هر چیزی مازاد باشد برایِ ورزشِ و تفریح و اینها کاملاً متفاوت هستِش.

سعید کاظمی: برایِ اجاره، آب ، برق ، شارژ متوسط هزینه یک خانواده در قبرس شمالی چقدر است؟

سام ابراهیمی: برایِ اجاره هم نه. من تنها هزینه‌ای که دارم میگم سه چهاره زار لیر هزینهِٔ آب و برق و خوردوخوراک. یعنی من که خانه دارم این هزینه‌ها تقریباً این‌قدر است.

سعید کاظمی: بعد از خرید خانه، هزینه تمدید سالیانه وجود دارد؟ یعنی من هرسال باید به دولتِ قبرس هزینه بدم؟ مثلاً هزینهِٔ صدورِ ویزایِ سالیانه بدم؟

سام ابراهیمی: سالانه برای تمدید اقامت باید حدود 1000 لیر پرداخت کرد که 600 لیر آن مربوط به هزینه آزمایشگاه است، زیرا هرسال آزمایش HIV و هپاتیت و یک چیزی تویِ دست می‌زنند که فکر کنم سِل هستِش باید بدیم. یک 600 تله‌اش که مالِ این و حدود 300 تا 400 لیر هم عوارضی است که باید به دولت بدیم.

سعید کاظمی: آیا احتمال صدور پاسپورت قبرس شمالی برای کسانی که سرمایه‌گذاری با مبلغ بالا می‌کنند، وجود دارد؟

سام ابراهیمی: بله، کسانی بودند که با رقم‌های بسیار بالا سرمایه‌گذاری کردند یا از سال‌های خیلی پیش آمده‌اند و سرمایه‌گذاری کرده‌اند با رقم‌هایِ بالا، بعد مثلاً شرکت دارند و تعداد زیادی کارمند دارند. مثلاً یک شرکت construction ایرانی است که کارمندان زیادی دارد و به افراد زیادی حقوق می‌دهد. برای این‌گونه افراد پاسپورت صادر می‌کنند. اینجا براشون مهمه که برای جامعه مفید باشی. اگر بفهمند برایِ جامعه مفید هستی شما رو رویِ سرشان می‌گذارند.

سعید کاظمی: به چه کسانی توصیه می‌کنید بیان و به چه کسانی توصیه می‌کنید نیان؟ یعنی چه آدم‌هایی قبرِس شمالی به دردشان نمی‌خورد؟ از لحاظ سرمایه، اخلاق، فرهنگ و موارد دیگر حالا هر جوری که خودتان تجربه دارید.

سام ابراهیمی: حقیقتاً، قبرس برای دانشجویان مکان عالیه. چون دانشگاه‌های خیلی خوبی با rank بالایی دارند و قیمتشان هم مناسب است و نسبت به سایر کشورها به‌صرفه‌تر است. برای کسانی که می‌خواهند زندگی آرام و امنی داشته باشند، مثلاً یک درآمد ثابت از جای دیگری دارند یا online Business دارند خیلی خوب است. پیشنهاد من این نیست که سرمایه‌گذاری کنید اقامت بگیرید، چون اگر به‌احتمال یک درصد هم business شما موفق نباشد، به مشکلات زیادی برمی‌خورید. ولی اگر کسی سرمایه داشته باشد من پیشنهاد می‌کنم که یک‌خانه بخرد، اقامتش را بگیرد و خیالش راحت باشد که دیگر اجاره نمی‌دهد و بعد با بقیه سرمایه‌اش یک کار راه‌اندازی کند البته اگر اهل کار و business باشد. اگرنه، می‌تواند بقیه سرمایه‌اش را خانه بخرد و اجاره بدهد و با پول اجاره‌ای که دریافت می‌کند امرارمعاش کند.

سعید کاظمی: اگر کسی برایِ دورانِ بازنشستگی بخواهد قبرس بیاید فکر کنم خیلی فضایِ خوبی دارد.

سام ابراهیمی: خیلی فضایِ مناسبی هستِش. خیلی از پدران دوستان این کار رو کردن و دارند می‌کنند یا این‌که منتظرم بکنند و یا آنهایی که خیلی زرنگ بودن خیلی زودتر خانه‌ها شون رو خریدن و خالی گذاشتن تا زمانِ بازنشستگی که تشریف بیارند اینجا.   

سعید کاظمی: بله. به چه کسایی توصیه می‌کنید که نیایند قبرس شمالی؟ من شنیده‌ام که می‌گویند اگر در ایران دوخانه دارید نفروش تویِ ترکیه یا قبرِس سرمایه‌گذاری کنی.

سام ابراهیمی: متأسفانه به دلیل این‌که ایران خیلی اوضاع خوبی ندارد، شما هرجای دیگری سرمایه‌گذاری کنید بهتر از ایران است. البته ترکیه هم اوضاع خیلی خوبی ندارد چون لیر هم بازارش خیلی خوب نیست. ما ایرانی‌ها اگر بخواهیم در ترکیه خانه بخریم اول ریال را باید به یورو یا دلار تبدیل کنیم تا بتونیم خانه بخریم. بعد که خانه خریدیم اولاً تا 3 سال اجازه فروش نداریم و بعد به هر خانه‌ای فقط یک پاسپورت می‌دهند و بعد هم اجازه فروش ملک به هم وطن وجود ندارد و باید حتماً به یک ترک فروخته شود. این یک عیب بزرگی است و ریسک بالایی هم دارد، چون لیر هم مثل ریال بالانسِش زیاد هستِش.

سعید کاظمی: چقدر آرامش دارید در قبرس شمالی؟ خیلی از ایرانیان مثلاً سرمایه دارند می‌روند دنبالِ آرامش. شاید من چون تجربه دارم میگم. شاید تویِ بخشی از محلاتِ استانبول، من حالا همهِٔ ترکیه رو نگشتم؛ اطرافِ استانبول خیلی رفتم تا مرزِ یونان و بلغارستان.

سام ابراهیمی: بله در ترکیه به‌شرط اینکه زبان ترکی بلد باشی و بتونید با مردم ارتباط مستقیم برقرار کنید اما در اینجا به دلیل توریستی بودن هم امنیت بالایی دارد و هم اینکه همه زبان انگلیسی بلدند و شما می‌توانید در طول زمان، زبان ترکی یاد بگیرید.

سعید کاظمی: در موردِ کسب‌وکار؟ حدوداً راه‌اندازی یک کسب‌وکار در قبرس شمالی چقدر زمان می‌برد؟

سام ابراهیمی: راه‌اندازی کسب‌وکار بستگی به سرمایه‌ای که می‌گذارید دارد. دقیقاً مثلِ همه‌جا.

سعید کاظمی: یعنی اگر تخصص داشته باشی می‌توانی روش حساب باز کنی یا نه حتماً باید سرمایه بیارد؟  

سام ابراهیمی: شما بعد از اینکه اقامتتان را بگیرید یعنی تمامِ کارهایِ اقامتتان رو هم ما برای شما انجام می‌دهیم ولی بعد از این‌که اقامتتان رو گرفتید می‌توانید وقت بگیرید برید بانک و در بانک حساب International داشته باشید، visa card داشته باشید که مشابه credit card است و بعد می‌توانید در همه دنیا از آن استفاده کنید و می‌توانید با هر نوع currency برای خودتان حساب باز کنید. مثلاً یک حسابِ ایش‌بانک دارم و تویِ اون حسابِ ایش‌بانکم هم لیر دارم، هم دلار دارم و هم یورو دارم، هم پوند دارم. 

سعید کاظمی: ایا در قبرس شمالی به‌راحتی برای ایرانی‌ها حساب بانکی باز می‌کنند؟ یعنی هرکسی که بره یا نه حتماً باید خانه و سرمایه و … داشته باشد؟

سام ابراهیمی: اگر دانشجو یا کارمند جایی باشید که برایتان بیمه رد بشود یا خانه خریده باشید و اقامت گرفته باشید. یعنی غیر از این سه حالت چیزِ دیگه‌ای اینجا شما خیلی دستتان باز نیست. 

سعید کاظمی: احتمال استخدام در شرکت یا مجموعه‌ای در قبرس وجود دارد؟ یعنی کسی قول بده که اینجا کار هست بیا من برات کار تهیه می‌کنم؟

سام ابراهیمی: اگر کسی آشنا داشته باشید، بله امکانش وجود دارد.

سعید کاظمی: پس حتماً باید آشنا باشد: برای کسی که قصد مهاجرت به قبرس را دارد، چه مواردی باید اولویت داشته باشد؟ زبان اول یاد می‌گیرد؟ سرمایه داشته باشد؟ از چه چیزهایی رو باید شروع کنه؟

سام ابراهیمی: اول‌ازهمه سرمایه چون ما همهِٔ راه رو باهاشون هستیم تا خونشون آماده بشود و بعد هم زبان رو باید خوب یاد بگیرَند.

سعید کاظمی: شرکتی که شما با آن همکاری دارید “Develoco” هستِش اگر اشتباه نکنم؟ شرکت قبرسی است؟

سام ابراهیمی: خیر، شرکت Develoco، شرکتی ایرانی باسابقه ۱۰ساله دارای شماره ثبت اداره مالیات قبرس است و به دولتِ قبرِس داریم مالیات می‌دهیم و تمام قراردادهای خرید خانه که با شرکت ما صورت می‌گیرد تا سقف 200 هزار پوند، بیمه قبرس شمالی است.

سعید کاظمی: معمولاً افرادی که برای خرید ملک در قبرس شمالی با شما تماس می‌گیرند، چه سؤالاتی می‌پرسند و چه نگرانی‌هایی برای خرید خانه دارند؟ مثلاً از متنِ قرارداد نگران هستند، نمی‌دانم از بحثِ اقامت نگران‌اند؟ از چه چیزهایی بیش‌تر نگرانند؟ چه سؤالاتِ تکراری بیش‌تر همیشه از شما می‌پرسند و دوست دارند یک‌دفعه‌ای بهشون توضیح بدید؟

سام ابراهیمی: بیشتر از سیستم اقامت سؤال می‌پرسند و نگران این هستند که اتفاقی که در گرجستان افتاد و ایرانی‌ها را بیرون کردند، اتفاق بیفتد که چنین اتفاقی نخواهد افتاد زیرا شما در اینجا 100% مالک خانه می‌شوید و می‌توانید سند دائمی بگیرید و همچنین سند ورثه‌ای است یعنی به ورثهِٔ شما می‌رسد خدایی نکرده اگر فوت کنید و درنتیجه این اتفاق نمی‌افتد. در مورد قضیه اقامت هم همان‌طور که گفتم باید هرسال آزمایش بدهید و باید آدرس داشته باشید. برایِ این‌که بدانند. کجا هستید و چیکار می‌کنید. داشتن آدرس برای باز کردن حساب بانکی هم ضروری است که درنتیجه یا باید دانشجو باشید و با کارتِ دانشجویی‌تان خانه اجاره کرده باشید و آن حکم اجاره تون رو برده باشید یا باید خانه خریده باشید که با سند یا contract خانه و مدارک اقامتتان بتوانید حساب بانکی باز کنید.

سعید کاظمی: برای رفت‌وآمد به ایران باید از پروازهای بین‌المللی استفاده کرد یا پرواز مستقیم هم دارد به قبرس شمالی؟

سام ابراهیمی: پروازش ترانزیت است و فقط شرکت هواپیمایی‌های Turkish و Pegasus دارد. از تهران تا استانبول که حدوداً 3 ساعت است و بعد باید هواپیما رو عوض کرد با پرواز دیگر از استانبول به قبرس آمد که حدود پرواز یک ساعت و نیم طول می‌کشد. کلاً حالا با سوارشدن و پیاده شدن پنج شش ساعت می‌شود.

سعید کاظمی: یکی از سؤالات هم در موردِ امنیت بود که شما خیلی در موردِش نوشته بودید. امنیت خانواده‌ها مخصوصاً اگر خانمی تنها بخواهد بیاید، یک خانمِ مسن که دورانِ بازنشستگی رو می‌خواهد بیا. دوست دارد یک محیطِ امن و آرامی باشد که در طولِ شبانه‌روز بتونه آرامِش داشته باشد. حالا اونجا هوا هم نسبتاً خوبه و حالا بیش‌تر فصولِ سال می‌تونه. حالا شما می‌گوید زمستان نیاز به سیستم گرمایش خاصی دارد؟ باید حتماً پکَیج اینها استفاده بشود یا نه؟  

سام ابراهیمی: ببینید بعضی از پروژه‌ها سیستم گرمایشی مرکزی دارند و آن‌هایی که ندارند از اسپیلت و پتوی برقی استفاده می‌کنند و پتو برقی و این چیزها.

سعید کاظمی: مردم قبرس معمولاً چه تفریحاتی دارند؟

سام ابراهیمی: قبرس کلاب‌ها، کازینوها، رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های خیلی شیک دارد و در فصل‌هایی که هوا خوب است، ساحل و تفریحات دریایی مثل اسکی و تمام ورزش‌های دریایی ازاین‌قبیل از تفریحات مردم قبرس است.

سعید کاظمی: یک چیزی رو انصافاً می‌خواهم بگم مردمِ ترکیه رو میگم حالا من قبرِس رو تجربه ندارم. آدم‌هایی از ما خوشحال‌تری بودن.

یعنی خیلی چیزها برایِ ما لذت‌بخش بود. یعنی کافه محل می‌رفتیم می‌نشستیم فوتبال نگاه می‌کردیم دسته‌جمعی. و طرف‌دارهای یک تیم می‌نشستند این‌طرف و طرف‌دارهای تیمِ دیگر می‌نشستند طرف دیگر و خیلی لذت‌بخش بود. برایِ من مثلاً این تجربه که بود. می‌نشستیم اونجا یک تخته‌نرد بازی می‌کردیم یک چایی می‌خوردیم و یک بازی هم می‌کردیم با چوب نمی‌دانم

سام ابراهیمی: بله اینجا هم همین‌طور است. تویِ کافه‌ها می‌شینند. چای می‌خورند، قهوه می‌خورند، حتی بعضی وقت‌ها تا دیروقت می‌نشینند، گپ می‌زنند.

سعید کاظمی: خُب این فرهنگِ نشستن تویِ فضایِ باز تویِ کشورِ ما نیست متأسفانه.

سام ابراهیمی: یک علتِش هم این است که اینجا تابستان‌ها خیلی گرم می شه واسه‌یِ همین میرن و میشینند تویِ کافه‌ها. یک قهوه سفارش میدن و از محیطِ کافه لذت می‌برند و زندگیِ مدیترانه‌ای یعنی درواقع همین. الان خانه‌ها جوری طراحی شده که مثلاً بالکن‌هایِ بزرگ دارد بیشتر. یا بالکنِ صددرصد دارد. یعنی هر جوری خانه هست بالکن رو دارد.  

سعید کاظمی: یعنی بالکن جزء واجبات در ترکیه و قبرس است؟ یعنی اصلِ زندگی اول آشپزخانه مهم نیست و بالکن مهمه. تویِ فرهنگِ ترکیه خیلی به بالکن و صبحانه و کیفیتِ صبحانه خیلی اهمیت می‌دهند.

سام ابراهیمی: تنها تو ترکیه نیست. زندگیِ مدیترانه‌ای حتی جنوبِ ایتالیا، فرانسه، یونان. این‌همه مدلِ زندگی‌شان این‌جوری است. همه اولاً ریلکس و آرام هستند و این‌که بالکن‌هایِ بزرگ دارند، تویِ طولِ روز حتماً یک‌ساعتی رو می‌شینند بیرون، تویِ هوایِ آزاد و ریلکس می‌کنند.

سعید کاظمی: به به. اینها همیشه جزءِ ساختارِ. قهوه و زیتون. روغن‌زیتونشان خیلی خوبه و واقعاً حرفی برایی گفتن دارند.

سام ابراهیمی: لبنیاتشان هم خیلی خوبه.

سعید کاظمی: ترکیه اصلاً میوه هم خیلی خوبه. یعنی این فصلِ اردیبهشت توتِ سیاه که می‌اومد آبِش رو می‌گرفتند می‌فروختند و خیلی هم طرف‌دار داشت.

سام ابراهیمی: حالا قبرِس خوبش این است که رویِ این لحاظ‌ها رویِ همه‌چی خیلی جدی هم می‌گیرند. یعنی به موادی که خیلی استاندارد نباشند رو نمیارن و بیش‌تر ارگانیک می‌دارند و همه چیز ارگانیک اینجا. حتی مثلاً گوشت و مرغشان خیلی سریع‌تر از گوشت و مرغِ ما پخته می‌شود. شاید چربی کم‌تر داره.  

سعید کاظمی: ترکیه هم انصافاً استانداردهایِ کیفیتِ غذایش خیلی بالابود. قشنگ مشخص بود و احساس می‌کردید. بعد از گرفتن اقامت قبرس شمالی، رفت‌وآمد به چه کشورهایی راحت است؟ یعنی کجا می‌تونه راحت با ان کارتِ اقامتِش برود؟

سام ابراهیمی: به دلیل اینکه در پایتخت قبرس (نیکوزیا) اکثر کشورهای اروپایی، آمریکایی کنسولگری دارند، خیلی سریع‌تر از جاهای دیگر وقت می‌دهند و می‌توانید با اقامتی که دارید و ملکی یک تومان یا دوتومانی که دارید نسبت به ایران که باید تمکن مالی ارائه دهید، خیلی راحت‌تر و سریع‌تر ویزا بگیرید. چون اینجا یک جایِ موجهی هستِش و می گه شما اینجا خانه و زندگی دارید و راحت ویزا می‌دهد و همین. یعنی مثلاً حدود 30-40 درصد راحت‌تر از ویزا گرفتن در ایران است.

سعید کاظمی: اگر کسی از کانادا یا آمریکا با خانواده‌اش بخواهد به قبرس بیاید، امکان اجاره خانه دارند؟

تا جایی که اطلاع دارم این کار در ترکیه قانونی نیست. ولی خُب خیلی‌ها این کار رو انجام میدن. یعنی اجارهِٔ شبانه. مثلاً اجارهِٔ آپارتمان برایِ یک شب، دوشب. ولی تویِ جاهایِ توریستی باید خیلی عرف باشد. حالا فکر کنم قبرِس نباید مشکلی داشته باشد. مثلِ سایتِ air bandb . خیلی‌ها دوست دارند خانه اجاره کنند با خونواده بیایند و برن دسته‌جمعی بیایند. این هم امکان‌پذیر هست یا نه؟

سام ابراهیمی: این دیگر مشکلی ندارد. تا زمانی که شما توریست باشید و زمان بلیت رفت و برگشتتان مشخص باشد، مشکلی ندارد. مثلاً اگر تبعیتتان کانادایی باشد. ما کلی مشتری و دوست داریم که از اروپا و آمریکا میان اینجا. ایرانی هستند مقیمِ اینجا هستند. پاسپورتِ اونجا رو دارند میان اینجا هم حالا سرمایه‌گذاری می‌کنند و هم تابستان‌ها برایِ گردش و تفریح و. این‌جور چیزها میان.

نکته‌ای که الآن به ذهنم آمد؛ اولاً اگر شما فرزند بالای 18 سال داشته باشید، شرط تعداد اتاق‌خواب هم برای اقامت مهم است، مثلاً یک پدر و مادر با یک فرزند بالای 18 سال، باید یک‌خانه دوخوابه بخرند. زیرا فرزند بالای 18 سال یک خانوار جدا محسوب می‌شود. یک نکته دیگر، مبلغی که شما سرمایه‌گذاری می‌کنید اگر بیش از 125 هزار پوند باشد یا نه کم‌تر باشد ولی 4-5 سال در جایی که برایتان بیمه رد می‌کند مشغول به کار باشید و هرسال اقامتتان را تمدید می‌کنید بعدازاین مدت می‌توانید کیمیلیک کارت قبرس شمالی را بگیرید و دیگر پس از آن نیاز به تمدید هرساله اقامتتان نیست و این فقط هدفشان اینه که شما آدمِ متخصص باشی و مفید باشی.

سعید کاظمی: حالا به‌هرحال همشون آدم‌هایِ باشخصیت و سرمایه‌دار هستند دیگر. همهِٔ کشورها هدفشان حتی کانادا و استرالیا هم همین است. یا متخصص می‌خواهد یا سرمایه‌دار می‌خواهد دیگه.

به آدمِ کارآفرین نیاز دارد. مثلاً من دیشب با یک یوتیوبرِ ایرانی داشتم صحبت می‌کردم مجبور شده بود رفته بود ترکیه فقط به‌خاطر این‌که آنجا حساب باز کنه که خُب خیلی قوی هم هست. می‌گفت که من خیلی درآمد دارم از یوتیوب خُب. اما می‌گفت نمی‌دانم واقعاً پولم رو چه جوری دریافت کنم. بعد می‌گفت به شرکت‌هایِ MSM بدم 40 درصد از اون رو برمیدارَند. می‌گفت اگر به یک دوستِ ایرانی بدم اون بندهِٔ خدا کلی مالیات و مشکلات براش ایجاد می‌شه. چون سقفِ درآمدیش افزایِش پیدا می‌کنه کلی از مزایاِ اون کشور رو از دست می‌دهد. چون تویِ اون کشور مالیات خیلی بحثِ جدی هستِش. 

 سام ابراهیمی: یک موضوعی که قبرِس از اون لحاظ خیلی قوی هستِش همین بحثِ مالیات هستِش. مالیات‌ها خیلی پایینِ و شما وقتی به اسمِ سرمایه‌گذار میاید دولت خیلی اینجا از سرمایه‌گذار حمایت می‌کند. در نتیجه شما وقتی با عنوانِ سرمایه‌گذار بیاید و پول‌هایِ خیلی زیادی هم با خودتان بیارید تویِ کانستراکشِن کُمپانی‌ها خرج کنید در واقع پولتان رو یک جورایی نقد کردید و تبدیل به احسنت کردید و ملک کردید. ما دوستانِ خیلی زیادی داریم که گفتم تویِ اروپا زندگی می‌کنند، مقیمِ اونجا هستند، پاسپورتِ اونجا رو دارند و اون پول‌هایِ اضافه‌ای که دارند میان اینجا خانه می‌خَرَند و اجاره می‌دهند. بهتر از اونه که اونجا تویِ بانک مالیات بدن بابتِ پولی که دارند یا اگر ملک بخَرَن. چون اونجا شماها بابتِ هر ملکی یا پولی که داشته باشید باید مالیات‌هایِ خیلی بالا پرداخت کنید.

سعید کاظمی: برخوردِ کادرِ اداری در قبرس شمالی چه‌ طوری است؟ مثلاً تویِ ترکیه خیلی ادارات مثلاً من می‌رفتم واقعاً خیلی خوب بود؛ آموزش‌وپرورش، مدرسه. تنها نکتهِٔ منفی‌اش پلیس بود. یعنی واقعاً من از پلیس ترکیه خیلی برخوردهایِ بد زیاد دیدم. نمی‌دانم روابط خیلی خوبی نداشتن.

سام ابراهیمی: چون قبرِس یک جزیرهِٔ توریستی دانشجویی هستِش پلیسِش بسیار جدی هستِش اما مؤدب هستند چون اینها خودشان می‌دونن که تمامِ در آمدِشون از توریست و دانشجو هستِش و اگر توریست و دانشجو اگر نیاد تویِ جزیره تمومه کارِ این جزیره.

سعید کاظمی: یعنی قبرس شمالی اقتصادِ صنعتی ندارند؟

سام ابراهیمی: دقیقاً. تویِ همین توریست و کازینو و دانشگاه‌هایِ خیلی قوی و حالا تویِ یک جلسه کاملاً در موردِ دانشگاه‌ها با هم صحبت می‌کنیم.

امیدوارم تجربیات زندگی در قبرس شمالی با آقای ابراهیمی برای شما مفید بوده باشد. اگر برای سرمایه گذاری، خرید ملک و تحصیل در قبرس شمالی علاقه مند بودید. حتما با آقای ابراهیمی تماس بگیرید. اگر علاقه مند هستید. از بقیه صحبت های من در مورد تجربیات زندگی در بقیه دنیا مطلع بشوید. اینجا کلیک کنید. کلی تجربه زندگی در دیگر کشورها را برای شما آماده کردیم. دوستانی هم که مایلند از آقایِ ابراهیمی سؤالات خودشان در مورد زندگی ، تحصیل یا کار در قبرس شمالی را به صورت مستقیم بپرسند. می توانند. از طریق پیج اینستاگرام sam.Ebrahimi.develco@ با ایشان در ارتباط باشند. همچنین آقای ابراهیمی یک آفر ویژه گذاشتند. برای دوستانی که از طریق پیج یا سایت سعید کاظمی از شرکت ایشان ملک خریداری نمایند. این افر، علاوه بر آفرهای سازندگان (شامل پنج قطعه اصلی آشپزخانه) می باشد. و شامل یک‌دست مبلمان وِیژه افرادی می باشدکه از طریق سایت من با ایشان آشنا شده اند. امیدوارم موضوع سرمایه‌گذاری در قبرِسِ شمالی برای علاقه مندان مفید بوده باشد.

برای مطالعه یا شنیدن سایر مصاحبه های من با اقای ابراهیمی بر روی لینک های ذیل کلیک کنید.

سرمایه‌گذاری در قبرِسِ شمالی

تجربیات تحصیل در قبرس شمالی

تجربیات زندگی در قبرس شمالی

آشنائی با قبرس شمالی

مزایا و معایب زندگی در قبرس شمالی

5 پاسخ
 1. حامد علوی نژاد
  حامد علوی نژاد گفته:

  ممنون . در مورد تجربیات زندگی در قبرس شمالی باز هم برنامه بگذارید لطفا

  پاسخ
 2. الهه موسوی
  الهه موسوی گفته:

  سلام من الهه موسوی به شماره تلفن ۰۹۱۲۱۰۳۲۲۸۶ میخواهم به همراه دختر و پسرانم در قبرس خانه بخریم و نیاز به راهنمایی کلی شما داریم لطفا کمکمون کنید خواهش میکنم من مبلغ قابل توجهی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دلار دارم اما میخواهیم اقامت و اجازه کار داشته باشیم با کمک اول خدا و بعد شما لطفا تماس بگیرید تشکر .

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *