مزایا و معایب زندگی در قبرس شمالی

مزایا و معایب زندگی در قبرس شمالی

برای تماشا صحبت های من با آقای ابراهیمی در مورد مزایا و معایب زندگی در قبرس شمالی از طریق لینک ذیل اقدام بفرمائید.

برای شنیدن فایل صوتی صحبت های من با آقای ابراهیمی، در مورد مزایا و معایب زندگی در قبرس شمالی از طریق لینک ذیل اقدام بفرمائید.

مزایا و معایب زندگی در قبرس شمالی

سلام به همه دوستان عزیز. امروز با آقای ابراهیمی در خدمت شما هستم و می‌خواهیم در مورد مزایا و معایب زندگی در قبرس شمالی با همدیگر صحبت کنیم. همراه من باشید. تلاش می‌کنیم خیلی منصفانه و صادقانه در مورد مزایا و معایب زندگی در قبرس شمالی صحبت کنیم. لطفاً شما یک معرفی خلاصه داشته باشید.

من سام ابراهیمی هستم. نزدیک به 4 سال هست که در قبرس زندگی می‌کنم. رشته من گرافیک بوده  و من در ایران تا لیسانس درس خواندم و  برای فوق‌لیسانس به قبرس آمدم و 2 سال هست که بعد از اتمام دانشگاه هنوز در قبرس زندگی می‌کنم به این دلیل که  خانه خریدم و اقامت گرفتم  و الان در تنها شرکت املاک ثبت شده ایرانی در قبرس شمالی کار می‌کنم و در این کار هم کار فروش و هم کار فیلم‌برداری و طراحی را انجام می‌دهم.

بله. من یک فایل درست کردم از تجربیات خودم که در ترکیه زندگی می‌کردم منصفانه نشستم مزایا و معایب زندگی در ترکیه را گفتم. از نظر خودم شاید کسی نظر دیگری داشته باشد، هرچه فکر کردم را نوشتم حالا درباره موضوعات اصلی که من نوشتم در خصوص ترکیه می‌خواهیم درباره قبرس صحبت کنیم. واقعاً مهم‌ترین نکته‌ای که شاید هرکسی که برای مهاجرت میاید بحث اقتصاد هست. کسی که سرمایه‌اش میاورد یا به‌هرحال میاید برای بازنشستگی یا برای تحصیل، اولین موضوع اقتصاد هست.  من در مقاله خودم هم نوشتم ترکیه نسبت به ایران، شاید 3 الی 4 برابر ما تولید ناخالص داخلی (GDP) دارد  ولی به نسبت تورمش باز هم جزو کشورهایی است که تورمش خیلی زیاد هست.

از اقتصاد قبرس شمالی شروع کنیم.

همونطور که می‌دانید؛ قبرس یک جزیره توریستی – دانشجوئی است در واقع مواد و منابع اولیه که برای زندگی بشر لازم هست  را آن‌چنان ندارد که مثلاً بگوییم تبدیل شده است به یک کشور صنعتی و در واقع خروجی مستقلی از خودش داشته باشد. تنها خروجی که شما از قبرس می‌توانید بگیرید، توریست هست و دانشجو؛ به دلیل اینکه دانشگاه‌های بسیار خوبی دارد  و به نسبت کیفیت دانشگاه و کیفیت و رتبه‌ای که کشور دارد،  قیمت آن مناسب‌تر هست نسبت به کشورهای دیگر.  می‌توان آن را یک جزیره توریستی – دانشجویی نامید و متقابلاً کسانی که  می‌خواهند در قبرس زندگی کنند باید سیستم زندگی‌شان کاملاً به‌گونه‌ای باشد که  درآمدشان از جایی دیگر باشد یا اینکه اگر بخواهند اینجا کسب‌وکاری را شروع کنند باید کارهای خدماتی مثل رستوران داشتن، شرکت‌های خدماتی و … را جلو ببرند.

آقای ابراهیمی وضعیت تورم سالیانه در قبرس شمالی به چه صورت هست؟

 ببینید الان که وضعیت دنیا به‌خاطر جنگ نابسامان هست و در همه کشورها تورم وجود دارد و دیگر جایی نیست که تحت‌تأثیر این موضوع نباشد. قبل شیوع کرونا و درگیری جنگ، اینجا تورم سالی 1 الی 2 درصد بود .

منظورتان کدام جنگ هست؟

جنگ روسیه و اوکراین که تأثیرش در اقتصاد دنیا و بازارهای ارز و موارد ازاین‌ قبیل کاملاً مشخص هست  و یعنی تلورانس زیادی دارد. تورم هم در همه‌جا هست و تورم قبرس هم مانند ترکیه است از لحاظ تورم خرید مواد اولیه و مواردی برای زندگی ولی با این تفاوت که شما محصولی باکیفیت، مطمئن و از فیلتر کیفیت رد شده را می‌خرید .

پس در نتیجه صنایع زیادی در قبرس وجود ندارد و الان بیشتر برنامه‌ریزی کشور قبرس برای توریست و دانشجو و سرمایه‌گذاری خارجی  هست. صحبت من درست است؟

خیلی از مواد اولیه‌ خودشان را افراد حاضر در کشور قبرس تولیدمی‌کنندد در زمینه کشاورزی عرض می‌کنم. اوضاع در زمینه کشاورزی خوب هست و به‌اندازه مصرف یک جزیره تولیدمی‌کند. زمینه  دامداری هم همین‌طور هست و ولی تاکید می‌کنم تولید محدود به خود جزیره هست و صادراتی ندارد و اگر کمبود موادی داشته باشد آن را از ترکیه وارد می‌کند.در مقاله خودم چیزی که منصفانه در مورد ترکیه گفتم، واقعاً کیفیت مواد غذایی و لبنی و این چیزهایی که من می‌دیدم و مقایسه می‌کردم با ایران انصافاً کیفیت مواد غذایی و استانداردهای مواد غذایی خیلی بالاتر از ایران بود شما آگاه هستید در کشور ترکیه مسئله صادرات مواد غذایی بسیار مهم هست. من متخصص تغذیه یا مواد غذایی نیستم ولی به‌عنوان تجربی می‌دیدم که کیفیت محصولاتی که تو بازار ارائه می‌شود از ایران خیلی بالاتر بود.

مزایا زندگی قبرس شمالی

پس قبرس شمالی یک تورم طبیعی دارد؟

 بله.تورم به‌اندازه ترکیه و ایران نیست. پس یعنی می‌توان گفت یک‌سوم آنها تورم وجود دارد ولی اینجا هم این شکل نیست که تورمی نباشد؛ بالاخره قیمت محصولاتی که ما می‌خریم طی این 4 سالی که من اینجا زندگی می‌کنم  به‌خاطر اول کرونا و بعد جنگ روسیه و اوکراین کمی روی قیمت‌ها تأثیر گذاشته است. البته به‌ طورکلی تورم  بد نیست.  اگر تورم ایجاد شده کنترل شده باشد، برای رشد اقتصادی مسلماً نیاز هست.

مشکل اصلی من در ترکیه زبان ترکی بود

مخصوصاً من که فارسی‌زبان بودم و ترکی بلد نبودم؛ در آنجا به‌صورت گسترده کسی انگلیسی بلد نبود. حتی مکان‌های توریستی  مثل استانبول که سالیانه چند ده میلیون توریست به آنجا سفر می‌کند  باید حتماً ترکی بلد باشد و کسانی که از من درمورد ترکیه و استانبول سؤال می‌پرسند، من به آنها می‌گوییم قبل از رفتن 5 الی 6 ماه ترکی را به‌صورت فشرده آموزش ببینید. زبان ترکی هم سخت نیست چون واژه‌های یکسان زیادی در این زبان پیدا می‌شود و اگر کسی واقعاً قصد یادگیری داشته باشد، تلویزیون تماشا کند و برنامه آموزشی را ببیند می‌تواند زبان ترکی را یاد بگیرد. حالا سؤال من این هست.

که در قبرس شمالی هم وضعیت زبان به همین شکل هست و باید قبل از رفتن به قبرس زبان ترکی را یاد بگیریم؟

نه خیر. قبرس  یکی از مزایایش این هست که انگلیسی را متوجه می‌شوند به چند دلیل اول که همسایه‌های قبرس از ابتدا یونانی‌ها بودند و خودشان ترک‌زبان بودند در نتیجه برای ارتباط با همدیگر همه انگلیسی بلد بودند و بعد از اینکه قبرس شمال و جنوب از هم جدا شد به دلیل قبرس شمالی همچنان در زمینه توریست خیلی فعال است  و قیمت‌های قبرس شمالی هم مناسب‌تر از قبرس جنوبی است و در نتیجه اینجا خیلی از لحاظ اقتصادی هم متکی به  توریست بوده است برای همین همه زبان انگلیسی را بلدند در حدی که حتی کارگران قبرس شمالی مکالمه و زبان انگلستان در حدی هست که بفهمند شما چه چیزی می‌خواهید بلدند.

در قبرس شمالی انگلیسی بلد باشید کارها را می‌توان جلو برد؟ مثلاً می‌خواهید بروید اجاره خانه‌ای را  بنویسید یا مواردی ازاین‌قبیل؟

قراردادها همه انگلیسی هستند.در ترکیه قراردادها به زبان ترکی هست و قوانین خاص خودش را داشت و کمی سخت بود.

بحث بعدی و آب‌وهوا قبرس شمالی است استانبول واقعاً زمستان‌های سردی داشت.

هوای فصل بهار بسیار خوب بود و تابستان نسبتاً معتدلی دارد، گرم است ولی به‌شدت بسیاری از شهرهای ایران نیست؛ ولی زمستان‌های واقعاً سردی دارد یعنی من 17 الی 18 روز بارندگی مداوم به یاد می‌آورم و اصلاً ما خورشید ندیدیم. حالا قب

رس چگونه هست از نظر آب‌وهوایی؟

در قبرس 7 الی 10 ماه سال هوا خوب هست و  حدود 2 ماه هوا کمی سرد می‌شود و آن سرمای مدیترانه‌ای است  

در تابستان سیستم کولر و لوازم خنک‌کننده در قبرس شمالی نیاز می‌شود؟

 بله. در واقع از آن ده ماه که گفتم دو ماهش نیاز به سیستم کولر هست و خیلی گرم می‌شود

دارای رطوبت هم هست؟

دقیقاً

سیستم حمل‌ونقل عمومی در قبرس شمالی چگونه است؟

 بحثی که در استانبول موردعلاقه من بود، بحث کیفیت حمل‌ونقل عمومی بود.  حمل‌ونقل عمومی خیلی خوب بود یعنی بسیار متنوع و قیمت‌های مناسب نسبت به بودجه مردم. شما می‌توانستی هر جاذبهٔ گردشگری استانبول را  با سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی بروید. نیاز نبود حتماً خودرو داشته باشید. در روستاهای 80 تا 100 کیلومتری استانبول هم با مینی‌بوس‌های آبی می‌شد رفت با قیمت خیلی مناسب. خب ما خیلی با خانواده از این سیستم استفاده می‌کردیم. دوتا سیستم را توضیح بدهید. هم حمل‌ونقل داخلی آن و هم حمل‌ونقل  بیرونی آن هم و یعنی شما از قبرس بخواهید بیاید بیرون آیا فقط باید با هواپیما بیایید یا نه؟ یا می‌توانید مثل  شهرهای جنوبی ترکیه مثل آنتالیا با قایق یا کشتی سفر کنید؟  

با کشتی هم می‌شود. برای کشتی پکیج تور دارد و می‌توانید خریداری می‌کنید و سوار کشتی می‌شود و بیشتر به بند مرسین سفرمی‌کنید.پس سیستم حمل‌ونقل آنجا فقط هواپیما نیست و می‌توان با کشتی به خود سرزمین اصلی ترکیه رفت‌وآمد داشت.بله با کشتی هم می‌توان این کار را کرد. حتی ماشین‌ها را سوار لنج می‌کنند و با آنها رفت‌وآمدمی‌کنند.

حمل‌ونقل داخلی قبرس شمالی به چه صورت است؟

همه‌جا در قبرس شمالی اتوبوس هست ولی کلاً 2 تا 3 بار در روز رفت‌وآمد دارند چون جمعیت نیازمند این سرویس حمل‌ونقل نیست و اینکه اینجا جزیره است و بیشتر برای کار و زندگی باید ماشین بگیرند. درصد کسانی که استفاده می‌کنند کم است و بیشتر دانشجوها  است و زمان مشخصی برای دانشجوها تعیین شده است، آنها استفاده می‌کنند و کافی است.

 کسی از دوچرخه، موتور در قبرس شمالی استفاده نمی‌کند؟ اکثر افراد ماشین دارند؟

 بله بیشتر ماشین دارند چون مسافت‌ها زیاد است و شما برای اینکه در جزیره به کارهای خودتان رسیدگی کنید باید بتوانید به سمت هرجایی حرکت کنید و به شهرهای مختلف رفت‌وآمد داشته باشید برای همین  ماشین وسیله بسیار مهمی است. تاکید می‌کنم سیستم حمل‌ونقل وجود دارد  ولی به تعداد زیادی ندارد و بیشتر برای دانشجوها است که برای آنها خیلی مفید واقع شده است. اینجا یک جزیرهٔ کوچک است و شهرهای آن،  ابرشهر نیست که  چند مدل سیستم حمل‌ونقل داشته باشد.

ایا در قبرس شمالی قطعی برق زیاد است؟

 یکی از دوستان در کامنت‌های یوتیوب نوشته بود که در قبرس قطعی برق زیاد هست و همین‌طور هزینه انرژی رو گفته بود. با خودم گفتم تجربه واقعی شما را بپرسم. به نسبت ایران که آب و برق و گاز رایگان است، همه‌ مکان‌های دنیا گران است. استانبول هم نسبتاً خیلی گران است ولی دوستی که کامنت گذاشته بودند،  بحث قطعی برق را گفته بود. اشاره کرده بود  سیستم تأمین برق مشکل دارد. شما این موضوع را تأیید می‌کنید؟

 نمی‌توانم بگویم مشکل دارد به دلیل اینکه که چند وقت پیش به مشکل برخورد و  دو، سه روز مثلاً هر روز یک ساعت برق قطع شد. از قبل اعلام کردند در رسانه‌ها هشدار دادند که سه روز برق قطع می‌شود و در هر محله هر روز یک ساعت و بعد از آن به ترتیب برق محله‌ها را قطع کردند و مشکل را برطرف کردند. ولی نیروگاه بزرگی وجود دارد.

که سمت  شهر گیرنه که برق جایی که من زندگی می‌کنم را آنجا تأمین می‌کند و آنجا نیروگاه سوخت فسیلی است. اگر برای آنجا مشکلی پیش بیاید، سریع آن مشکل را حلمی‌کنندد و من این سیستم را خیلی دوست دارم  که از قبل همه چیز را فراهم می‌کنند. یک‌بار به این مشکل برخوردیم و من آگاهی داشتم کامپیوترم را خاموش کردم و فایل‌های مهمم را ذخیره کردم. یک ساعت برق رفت و بعد از آن برق دوباره آمد و پس از سه روز این مشکل کاملاً برطرف شد.

مصرف بالا سیگار در استانبول عجیب بود؟

یک مورد عجیب زمانی که من در استانبول زندگی می‌کردم وجود داشت  بحث مصرف سیگار بود. پسرهای من خب مدرسه و دبیرستان می‌رفتند و این دبیرستان جلو دفتر کار من بود. زنگ تفریح معلم‌ها و بچه‌ها با هم بیرون از محوطه مدرسه می‌آمدند و  سیگار می‌کشیدند

 این چیزی بود که من به چشم خودم دیدم نه اینکه بگویم از کسی دارم نقل‌قول می‌کنم، به چشم خودم دیدم. مثلاً همسایه دیواربه‌دیوار ما پدر، مادر، با بچه‌های خود که بزرگ بودن حدوداً هفده، هجده‌ساله بودند؛ چایی می‌خوردند، قهوه می‌خوردند و سیگار می‌کشیدند.  یک مورد هم برای شوخی و خنده بگویم. به دوستی گفتم که (چرا آبمیوه‌فروشی در استانبول کم  است؟ چون روی آبمیوه نمیشه سیگار کشید.) همین خاطر آبمیوه در استانبول طرف‌دار آن‌چنانی ندارد.

برای اکثر ترک‌ها باید چایی و  قهوه و سیگار باشد که باز یا سیگار است یا قلیان. از قدیم بوده و هست. این سیستم مردم ترک است.  اینجا هم وجود دارد ولی خب ببینید  وقتی کشوری فکر امنیت روحی جامعه‌اش را می‌کند که جوان‌ها کجا بروند تخلیه انرژی کنند، ورزش کنند تفریح کنند.

مزایا قبرس شمالی

نحوه زندگی دیگران در قبرس شمالی اصلا مهم نیست.

برای من این پرسشی که می‌کنید برای بنده عجیب است. بعد از چهار سالی که اینجا زندگی می‌کنم، این‌گونه سؤال‌ها از ذهنم پاک شده است.  خب هرکسی به خودش مربوط است. مثلاً یک نفر در دریا، اسکی می‌کند و یک نفر دیگر کنار دریا نشسته است و سیگار می‌کشد . (عیسی به دین خود / موسی به دین خود)  الان برای من عجیب است اگر هنوز ایران زندگی می‌کردم می‌گفتم چه سال خوبی! و الان صحبتی که درموردش کردید در ترکیه برای من خیلی عجیب‌وغریب بود چون اگر در قبرس شمالی معلم متوجه بشود دانش‌آموزش سیگار می‌کشند، شاید حتی آن را اخراج بکنند. وقتی که بچه وارد مقطع دانشگاه بشود، یک آدم مستقل و جدا است و می‌تواند خودش تصمیم بگیرد.

مبحث بعدی درباره سرقت و دزدی و امنیت در قبرس شمالی است.

حالا من ندیدم. خب استانبول یک ابرشهر است و در همه شهرهای بزرگ دنیا ناامنی هست. خیلی از مجتمع‌های مسکونی نگهبان داشتند مثلاً مجتمع ما شاهد بودم 70 الی 80 نگهبان درش هست. مجتمع خیلی بزرگی بود. دوربین نصب داشت. خیلی دوستان ترکمان ما را توصیه می‌کردند که بچه‌ها را خودتان به مدرسه ببرید و بعد بیاورید. حواستان به قفل‌کردن درب منزل باشد، مطمئن بشوید از آنجا، دوربین بگذارید و …

سؤال من این هست که وضعیت امنیت در قبرس شمالی چگونه است؟

 من زمانی که تازه مهاجرت کرده بودم تعجب می‌کردم چون که می‌دیدم درب همه خانه‌ها باز است و من درب خانه‌ام را قفل می‌کردم دوستانم  نیشخند می‌زدند اولش نمی‌دانستم منظورشان چیست.  مدتی گذشت و دیدم کسی نمی‌کند یا مثلاً جلوی سوپرمارکت ایستاده بودم حالا یک ماشین خیلی خوب و گران‌قیمت دیدم که صاحبش در ماشین را بازمی‌گذارد و بعد می‌رود در سوپرمارکت. با فروشنده صحبت می‌کند، خریدش را انجام می‌دهد و بعد به سمت ماشینش می‌رود. چنین مواردی را که اول مهاجرتم می‌دیدم؛ تعجب می‌کردم. من از تهران آمده‌ام و به‌یک‌باره با چنین فضایی روبه‌رو می‌شدم. ما چنین چیز‌هایی را فراموش کرده‌ایم در زندگی‌مان.

قبرس شمالی منطقهٔ آزاد هست یا مالیات دارد؟

در استانبول شما  برای هر خرید باید هجده درصد مالیات دولتی بدهید. شما در خریدهایی که انجام می‌دهید چند درصد مالیات می‌دهید.  نه منظورم این نیست. مالیات الان چقدر است؟ شما الان فاکتوری که می‌روید سوپرمارکت و  چیزی خرید می‌کنید،

معمولاً چقدر انتهای فاکتور مالیات برایتان می‌زند؟ چند درصد مالیات می‌نویسد؟

 راستش نمی‌دانم. چرا دروغ بگویم .

آیا تابه‌حال احساس تبعیض هم کردید؟ یعنی به قول خودشان در افراد ترک ملتسی کمی تفاوت طبقاتی احساس می‌شود. بین ترک‌ها بقیه قومیت‌ها مثلا، ترکمن؛ علوی و جنوب ترکیه که عرب هم دارد؛ مقداری این تبعیض ناخودآگاه احساس می‌شد. من بهب عنوان یک خارجی زیاد نمی دیدم اما احساس می شد. چند باری پلیس من را  تمسخر کرد ولی مورد خاصی از مردم ندیدم که برای خودشان تبعیض قائل بشوند. شما چه تجربه‌ای دارید؟

منم هم هیچ چیزی به این شکل در قبرس ندیدم. شنیده‌ام که در ترکیه حس نژادپرستی زیاد است اما تا الان موردی اینجا ندیده‌ام. کلاً مردمی که در جزیره زندگی می‌کنند؛ سطح زندگی متفاوتی دارند یعنی همگی هوای همدیگر را دارند، سعی می‌کنند همدیگر را بشناسند، مراقب همدیگر باشند و این‌گونه رفتارها. چون مردم در یک جزیره زندگی می‌کنند؛ خودشان را عضو یک خانواده می‌بینند. در نتیجه سالیانی زیادی است که ایرانی‌ها به اینجا می‌آیند و سرمایه‌گذاری می‌کنند و خیلی مردم با ایرانی‌ها دوست هستند. شاید ما ایرانی‌ها چون از لحاظ فرهنگی به آنها نزدیک هستیم، من موردی از نظر تبعیض ندیدم.

نزدیکی فرهنگی ایران و مردم ترکیه خیلی زیاد است

یکی از مزایایش واقعاً همین باشد. شاید نسبت به کانادا، استرالیا یا آمریکا در ترکیه لذت می‌بردم، نزدیکی فرهنگی بود. ما در ترکیه خیلی آسان می‌توانستیم با مردم ارتباط برقرار کنیم. شغل خانم من خیاطی است و زمانی که خانمم می‌رفتم و آنجا خیاطی می‌کرد؛ خیلی زود در محل کارش با تعداد زیادی خانم دوست شده بود، برای مهمانی به خانه آنها می‌رفت، آنها برای مهمانی به خانه ما می‌آمدند و زودتر از دوالی سه هفته دوست پیدا کرده بود. به نظرم شاید یکی از مهم‌ترین مزایای کشورهایی مثل قبرس و ترکیه این هست که حتی شاید از لحاظ فرهنگی نسبت به کشورهای عربی به ما نزدیک‌تر هستند .

دقیقاً.

خوبی ها و بدی های قبرس شمالی
هزینه های درمان و پزشکی در قبرس شمالی چقدر است؟

یکی از نگرانی‌های من در استانبول بحث درمان بود. هزینه درمان و بهداشت بود. خب از خانه های  بهداشتی بهداشت محله کمک  می‌گرفتم و شانس ما یک ایرانی دکتر اصلی آنجا بود و خیلی به ما و مخصوصا  برای کودکان و خانم‌ها بسیار حمایت میکرند. درمان در آنجا جزو اولویت‌ها بود. بیمارستان‌های دولتی ترکیه خیلی شلوغ بود و اگر می‌خواستی صبر کنی باید ساعت‌ها در صف می‌ایستادی. بخش خصوصی هم هزینه‌های بالایی داشت خب ویزیت و دارو و … هزینه‌های زیادی را می‌طلبید. وضعیت قبرس در این مورد به چه صورت است؟

زمانی که اینجا خانه‌ای خریده باشید و اقامت شما از روی خرید ملک باشد. 80 الی 90 درصد هزینه‌های درمان را بیمارستان‌های دولتی پرداخت می‌کنند. یک چیز جالب به شما بگم. من در قبرس شمالی به یک بیمارستان خصوصی رفتم برای مسئله‌ای خاص که پیش‌آمده بود. موقع تسویه‌حساب سؤال کردند که آیا می‌توانیم پاسپورت شما را نگاه کنیم؟ گفتم بله چطور؟ گفت شما اصالتاً اهل کجا هستید؟ گفتم ایرانی گفت شما 25 درصد تخفیف دارید به دلیل اینکه یکی از شرکای این بیمارستان یک دکتر ایرانی است. بیمه‌های خیلی خوبی وجود دارد که شما فقط با دویست لیر می‌توانید خودتان را تا سقف پانصد هزار لیر بیمه کنید و خدمات بیمارستان‌های دولتی و … استفاده کنید.

یک داستان جالب در مورد خدمات خانه های بهداشت ترکیه بگویم.

خانم دکتری که تلفن ما را گرفته بود. گفت برای آزمایش‌های سالیانه بیایید. به من گفت همراه پسرت و همسرت به آنجا بیایید. خانمم رفت‌و گفت برای من تمام آزمایش‌های سرطان مرتبط به خانم‌ها را برای چکاپ نوشته است. بعد گفتم هزینه‌اش چقدر می‌شود؟ همسرم گفت که رایگان حساب کردند. واقعاً هیچ هزینه‌ای از ما نگرفت. برای تست غربالگری هر شش ماه یکبار یا هر یک سال یکبار می‌شد. در آنجا به کودکان و زنان توجه خاصی داشتند. البته هزینه دارو آزاد بود و اگر ویزیت پزشک رایگان و خوب بود شما باید حتماً مبلغ کامل داروها را پرداخت می‌کردید.

بروکراسی و فرایند اداری در قبرس شمالی چگونه است؟

یکی از دوستان در سایت کامنتی گذاشته بودند. که بروکراسی اداری قبرس شمالی طولانی است و خیلی زمان می‌برد. مثلاً می‌گفت که برای دریافت سند ملک باید 6 تا 9 ماه صبر می‌کردیم و می‌گفت که مردم آنجا خیلی آدم‌های آرام و بی استرس هستند و  کلاً سبک‌کاری‌شان این شکلی است. نظر شما درباره این کامنت چیست؟

خب اینجا مثل ماهایی که از ایران آمده‌ایم و هر روز با مشغله‌های عجولانه‌ای طرف بودیم، نیست و کارها خیلی آرام و بدون استرس پیش می‌رود.  اگر این شخص خودش در قبرس اقامت داشت و می‌ماند بعد از مدتی عادت می‌کرد و دیگر نگران این شکل موارد نبود و فکر می‌کنم شخصی که این کامنت را گذاشتند. در ایران اقامت داشتند و صرفاً اینجا فقط یک‌خانه‌ای خریدند و دوباره به ایران بازگشتند تا سند ملک بیاید و زمان آمدن سند دقیقاً 6 ماه طول می‌کشد .

سیستم‌های دولتی قبرس شمالی آنلاین شده است؟  در ترکیه‌ای دولت را اه اندازه کرده بودند اما هنوز کامل نشده بود. 

در زمان  کرونا خیلی درست و بجا این کار را انجام دادند و اصلا هیچ کجا شلوغ نبود برای مثال اصلاً آزمایش و واکسن کرونا ما در صف نبودیم و نه معطل شدیم و …  و به قول شما که گفتید اینکه برنامه‌ریزی شود تا همه‌جا و همه کارها را الکترونیک و آنلاین انجام بشود کمی مشکل است .

نکته جالبی که در استانبول مشاهده می‌شد، هر زمان کسی کارت اقامتش را می‌گرفت  و می‌رفت به شهرداری و … سالن ورزش رایگان داشت، آموزش زبان ترکی رایگان داشت و خدماتی خوبی را رایگان داشت. باید برویم در سایت مشخصات خودتان را وارد کنید و بعد می‌توانستید رایگان استفاده کنید. من خودم پسرم را در کلاس‌های متعددی ثبت‌نام کردم و خودم به کلاس ایروبیک رفتم ولی متأسفانه به دوران کرونا برخورد کرد. آیا در قبرس شمالی هم شهرداری چنین امکانات و کلاس‌هایی را برگزار می‌کند؟

بله از این‌گونه برنامه‌های برای بچه‌ها زیاد هست. بعضی اوقات شهرداری می گذارد و بعضی اوقات مدارس

 در مورد خریدوفروش ملک در قبرس شمالی صحبت کنیم.

در استانبول چیزی که مدنظرم بود گفتم از شما حتماً بپرسم شما وقتی می‌خواهید در استانبول ملک بگیرید حتماً باید سه نسل قبل از شما در خرید ملک حتماً باید ترک باشند یعنی اگر در این ملک سه نسل قبلش یک خارجی درش دست داشته باشد عملاً دیگر نمی‌توانید این ملک را بفروشید. یعنی نمی‌توانید با آن ملک پاسپورت بگیرید. به‌خاطر همین اکثر ایرانی‌ها ساختمان‌هایی را می‌خرند که در حال ساخت هستند. حالا سؤالی پیش میاید آیا الان من این ملک را بخرم و هر زمان قصد فروش داشته باشم. خب خریدار ملک، ساختمان‌های جدید را می‌خرد و نمی‌اید با این وضعیت ملک من را خریداری کند. در این محدودیت قانون ملک من بد فروش نمی‌شود؟

ملک‌هایی که اینجا ساخته می‌شود خیلی باارزش هست چون سریع خریداری می‌شود و متقاضی هم زیاد است و می‌خواهند با مناسب‌ترین قیمت از امکانات اینجا استفاده کنند  و ملک‌های اینجا خیلی سریع به فروش می‌روند حتی هنوز کلنگی نزده باشند و فقط مجوز ساخت گرفته باشند مردم برای خرید هجوم می‌آوردند.

آن‌قدر شما تعریف کردید من تشویق شدم که به همراه همسرم برای بازنشستگی به قبرس بیایم و زندگی کنم.

بله اتفاقاً محدوده‌ای خوبی برای زندگی است مناطق آرام و با آرامش هست. یک مورد جالب برای شما بگویم. چند وقت پیش یک محمولهٔ خیلی بزرگی از سیب‌زمینی از ترکیه آورده بودند و آزمایش کردند روی آن و متوجه شدند که  نیترات آن بالابود همه آن را  برگرداندند.  چون مقدار نیترات از مقدار مجازی که برای این جزیره بود بیشتر بود.

حتماً باید یک نفر یا ملک بخرد یا تحصیلی ثبت‌نام کند یعنی اینکه با اجاره کردن خانه و اینکه دو سه ماه اینجا بمانند امکان‌پذیر نیست که آنجا اقامت بگیرند؟

 علت اینکه اینجا آن‌قدر آرامش و امنیت است  دقیقاً این مورد است.

 یکی از دوستان نوشتند اگر کسی جاب آفر از یک شرکت در قبرس شمالی داشته باشد می‌تواند اقامت بگیرد؟

بله این قابلیت هست.یکی از دوستان بنده بود از ایران آمد قبرس شمالی و ایشان . بارتندر حرفه‌ای بود و در بهترین کافی‌شاپ‌های تهران کارکرده بود و همه چی بلد بود و دوره‌های آن را رفته بود. در مجموع باید شغل‌هایی باشد که لازم داشته باشند و در واقع خودتان ارتباط برقرار کرده باشید و درواقع کارهای اقامتتان را انجام بدهند .

سقف توریستی ماندن در قبرس شمالی چقدر است؟ یک توریست تا چه حد زمانی می‌تواند در قبرس شمالی اقامت داشته باشد؟

به‌اندازه بلیت رفت و برگشتتان و زمانی که در هتل اقامت دارید می‌توانید به‌صورت توریستی وارد این جزیره بشوید. ولی اگر بخواهید به‌صورت آزاد وارد بشوید باید حتماً کسی شما را دعوت کرده باشد و اگر دعوت‌نامه برای سرمایه‌گذاری باشد و آن دوستان بیایند آن عزیزان توریست حساب نمی‌شوند. ما برای آنها از طرف شرکت دعوت‌نامه ارسال می‌کنیم.

اگر کسی بلیط هواپیما را بگیرد؟ اقامت، ترانسفر فرودگاهی، دعوت‌نامه و این‌گونه کارها را شرکت شما انجام می‌دهید؟

هرکسی می‌خواهد بیاید اینجا و با من در ارتباط باشد باید عکس بلیتش را با عکس اول پاسپورتش را  برای من بفرستد. دعوت‌نامه تهیه و براشون ارسال می‌شود. ولی خب یکی از مزایایی که این روش ورود به جزیره دارد این که تا سه روز اقامت را مهمان شرکت ما هستند و اگر خریدشان بکنند تا یک هفته برای آنها تمدید می‌شود اقامتشان.

 دوستی پرسیده‌اند حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری و خرید ملک در قبرس شمالی چقدر است؟

 شما می‌توانید حداقل از 5/2 میلیارد تا 30 میلیارد تومان یک واحد اینجا خریداری کنید که با سی درصد این مبلغ می‌شود ملکتان را خریداری کنید و بقیه آن را به‌صورت اقساطی  پرداخت کنید.  پیشنهاد ما به پروژه‌هایی است که ما پیشنهاد می‌کنیم.  هم از لحاظ سند مطمئن هستیم و هم از لحاظ سرمایه‌گذاری  و قیمت. ما همیشه پیشنهادمان پپش خرید هست چون بیست تا بیست و پنج درصد قیمتش بیشتر است .

یعنی یک نفر می‌تواند یک میلیارد را الان بدهد و طی چند سال دو میلیارد را بدهد؟

بستگی به شرکت دارد و اصولاً به این شکل هست که 30 الی 40 درصد را موقع پیش‌خرید، 30 الی 40 درصد تا موقع تحول و بقیه آن را یک سال تا دو سال بعد از تحویل به‌صورت اقساطی.

سندهای دیگر به جز ایکس چنچ و ترک در قبرس شمالی معتبر نیستند و بقیه سندها چه مشکلی دارند؟

برای فروششان به مشکل برمی‌خورد  یا اینکه ممکنه اصلاً مالک نداشته باشد یعنی هویت سندی  نداشته باشد مشکلات زیادی. سند ترک یعنی سند از اول متعلق به یک ترک است و سند قابل انتقال ومطمئن هست. و سند اکس چنج یعنی یک سند با سندی که در جنوب قبرس هست معاوضه شده است. یعنی شمال بوده است با جنوب معاوضه شده و این سند اکس چنج شده است .

برای خرید ملک در قبرس از چه واحد پولی استفاده می‌شود؟

ببینید خانه و ماشین با پوند انگلیس است. چه موقع خرید و چه موقع فروش به همین علت هست که ما به  دوستان پیشنهاد می‌کنم که حتماً بیایند در قبرس سرمایه‌گذاری کنند  نه ترکیه .

دوستی دیگر پرسیدند، زمین‌هایی که متعلق به شهروندان قبرس جنوبی بوده و هست برایشان چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر ترک بوده است که هیچ. اگر اکسچنج بوده است، یعنی مشابه این زمین که الان در شمال بوده در جنوب بوده که متعلق به یک ترک بوده وقتی این اتفاق افتاده و کشور به دو قسمت تبدیل و از هم جدا شدند. این را برداشتند برای اینکه دیگر مشکلی پیش نیاید خصومتی بین ترک‌ها و یونانی‌ها پیش نیاید برداشتند زمین دادند همان که در قبرس شمالی بود برای یک یونانی بوده است با هم معاوضه کردند.

در ترکیه برای خرید مترجم لازم هست و مترجم باید رسمی باشد نه دوست و آشنا که اگر یک خارجی آمد و قرارداد را خواست که امضا کند. باید بند به بند آن را کاملاً ترجمه و طرف مقابل متوجه شود تا بتواند با آگاهی کامل خرید داشته باشد و باید مترجم و فروشنده تأیید کند. که کاملاً متوجه بندهای قرارداد شده اند.

خوبی های قبرس شمالی

متن قرارداد در قبرس شمالی چگونه هست؟ مترجم رسمی دارید یا اگر ندارید به چه شکل است؟

قرارداد در قبرس شمالی به زبان انگلیسی است و ما خودمان ترجمه می‌کنیم برای خریدار

اگر کسی قسط‌ها را نداد چه می‌شود؟

یعنی من آمدم سی درصد هزینه را دادم هفتاد درصدش مانده است و سی درصد اقساط را هم داده‌ام و بقیه‌اش را  ندارم و مشکل خوردم چه اتفاقی می‌افتد؟

این دیر شدن در قراردادها معمولاً نوشته چه از طرف شرکت سازنده باشد و چه از طرف خریدار تا دو ماه تأخیر داشته باشیم در پرداختتان یا مثلاً اگر تا چهار ماه تأخیر داشته باشد. شرکت سازنده می‌تواند آن قرارداد را فسخ کند و خانه شما را به یک نفر دیگر بفروشد.آیا پول شما از بین می‌رود؟

نه خیر اگر می‌خواهید پول پیش پرداخت خودتان را پس بگیرید. بخشی از آن به‌عنوان ضرر و زیان از پول شما کسر می‌شود و بقیه به شما پس داده می‌شود که مربوط به قبرس نیست این کار و در همه جای دنیا انجام می‌شود.  

قیمت واحد تجاری در قبرس شمالی چقدر است؟ آنجا فروشگاه برای فروش هست حتماً که نباید سرمایه‌گذاری‌شان ملک مسکونی باشد؟

 نه می‌توانند روی مغازه، فروشگاه هر چه بخواهند سرمایه‌گذاری کنند.

خب چون لایو ما به سمت یک ساعت می‌رود. من آیدی @sam.ebrahimi.develco و تماُ از طریق واتس اپ و ایمو با اقای ابراهیمی 00905338843046 را قرار می‌دهم. علاوه بر تخفیف‌هایی که می‌دهند قول دادند به بنده که اگر کسی از طرف سایت یا پیچ سعیدکاظمی پیش ایشان بروند یک‌دست مبلمان هم به آنها هدیه می‌دهند.  مشاوره هم  هر سالی دارید از آقای ابراهیمی سؤالاتتان را بپرسید و برای من پیام بگذارید که هرچند وقت یک‌بار مزاحم آقای ابراهیمی بشوم و سؤالاتتان را بپرسم. اگر موضوعی مانده بفرمایید

دوستی نوشتند شرکت‌ها به‌خاطر پورسانت دروغ زیاد می‌گویند. این هم من تأیید می‌کنم اولاً باید تحقیقات بکنید. باید بروید بررسی بکنید باید بروید مجوز و مدارک و نمونه کارهای قبل و بعد شرکت را ببینید در اینترنت حداقل اسم آن شرکت سرچ بکنید ببینید چقدر سابقه دارد اینها که خیلی طبیعی است.

برای تماشا صحبت ها یا شنیدن و مطالعه بقیه صحبت های من با اقای ابراهیمی از طریق لینک های ذیل اقدام بفرمائید. اگر شما هم هر نوع تجربه زندگی یا کسب و کاری در هر جای دنیا را دارید. این تجربیات ارزنده را با من و بقیه فارسی زبانان عزیز در میان بگذارید. امکان معرفی بیزینس و کسب و کار شما هم وجود دارد.

سرمایه‌گذاری در قبرِسِ شمالی

تجربیات تحصیل در قبرس شمالی

تجربیات زندگی در قبرس شمالی

آشنائی با قبرس شمالی

مزایا و معایب زندگی در قبرس شمالی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *