کار عمیق

قدم دوازهم کار عمیق

برای شنیدن فایل صوتی قدم دوازدهم کار عمیق از طریق لینک ذیل اقدام بفرمائید.

با قدم دوازدهم همراه هستیم. در قدم دوازدهم می‌خواهیم در مورد کار عمیق صحبت کنیم. خیلی خوشحالم که با من سعید کاظمی همراه هستید و دارید این درس‌ها را  آموزش می‌بینید و امیدوارم برای شما تا اینجا مفید بوده باشد. در یک‌کلام به تمرکز بر روی کارهای مهم و اصلی زندگی ما که برای ما پول و شادی می‌آورد می‌گوییم کار عمیق.

یک داستان در مورد کار عمیق

 در دنیای امروز کسی که نیست که آقای بیل گیتس را نشناسد. او وقتی خواست اولین برنامه ویندوز را بنویسد سه هفته یک فضا را اجاره کردند و به  معنای واقعی کار عمیق انجام دادند. او و دوستش به مدت سه هفته از پیتزافروشی غذا سفارش می‌داند و کدنویسی می‌کردند. به‌قدری متمرکز این کار را انجام دادند که توانستند اولین نسخه ویندوز را تهیه و روانه بازار کنند. و امروز کسی نیست که به ویندوز نیاز نداشته باشد و به اهمیت آن پی نبرده باشد. مسلماً بارها ویندوز بهبود پیدا کرده است و ایرادات آن گرفته شده است و نسبت به ویندوز 95 که خیلی ساده بود و گرافیک ساده‌ای داشت و خدمات پیچیده‌ای ارائه نمی‌داد بهبودیافته است.

معرفی فیلم برای کار عمیق

یک فیلمی که خیلی توصیه می‌کنم که آن را تماشا کنید فیلم درون مغز بیل گیتس است که یک سریال 3 قسمتی است که خیلی جالب است و می‌توانید در اولین فرصت آن را دانلود کنید. نکته بسیار کلیدی که در این فیلم می‌گوید این است که بیل گیتس هرچند وقت به خود استراحت می‌دهد. درسته الان جزو هیئت‌مدیره شرکت مایکروسافت نیست ولی کارهای زیادی در طول روز انجام می‌دهد از مصاحبه گرفته تا سخنرانی‌های انگیزشی و کارهای خیره‌ای که در سطح دنیا انجام می‌دهد. ولی هنوز هم او برای استراحت دادن به مغزش و تفکر کردن هنوز از روش کار عمیق استفاده می‌کند.

یک کلبه بسیار ساده در کنار یک رودخانه و جنگل بسیار زیبا برای تفکر کردن خود انتخاب کرده است.بیل گیتس در آن کلبه برای 3 روز خود را تمام دنیای بیرون و فضای مجازی و هر چیزی که مزاحم تفکر او شود دور می‌کند و در این مدت شروع می‌کند به مطالعه کتاب و تفکر کردن. در  روزگاری هستیم که خیلی چیزها ذهن ما را آشفته می‌کنند. در حال کارکردن هستیم که پیامک جواب می‌دهیم، در محل کارمان کارهای متفرقه انجام می‌دهیم و نوتیفیکیشن موبایل حواس ما را پرت می‌کند و باعث می‌شود متمرکز کار نکنیم. حال باید چکار کرد؟

چگونه بر روی کار اصلی خودم تمرکز کنم؟

این یکی از معضلات اصلی من هم هست، به این معنا که چگونه به معنای واقعی متمرکز کارهایم را انجام بدهم. مطمعنا کار عمیق با اثر مرکب باید کنار هم قرار بگیرند و با همکار کنند و از همه مهتر در کنار برنامه‌ریزی قرار بگیرد. برنامه‌ریزی را در جلسات 50 به بعد موردبحث قرار می‌دهیم ولی از الان می‌توانیم از الان با نوشتن کارهای روزانه به سمت برنامه‌ریزی برویم ولی در نظر داشته باشید که برنامه‌ریزی با نوشتن چک‌لیست کارها فرق می‌کند. وقتی ما در پایان درس سی‌ام که قرار است محصول یا خدمت خود را انتخاب کنیم و روی کسب‌وکار خودکار کنیم باید روی آن تمرکز کنیم.

هر کس باید ساعت و روش کار عمیق خود را پیدا کند؟

باجناغ من که شریک من هم هست و سال‌هاست با هم دوست هستیم، می‌گوید. شب‌ها که سکوت مطلق هست اشعارم را  می‌سرایم. ما هم یک زمانی که برنامه‌ریزی می‌کنیم و نتیجه اثر مرکب را می‌خواهیم ببینیم باید حتماً باید وارد کار عمیق شده باشیم. یعنی یک ساعت و یا دو ساعت بدون واردشدن به شبکه‌های اجتماعی و یا نت گردی به‌صورت متمرکز تولید محتوا کنیم و ارزش‌افزوده تولید کنیم.

آیا در فضاهای کار اشتراکی و عمومی می توان کار عمیق انجام داد؟

آیا یکی از چیزهایی که خیلی این سال‌ها باب شد بحث فضاهای کار اشتراکی یا سینرژیک بود. خیلی بحث بود که فضای کار اشتراکی خیلی خوب است چون در هزینه فضا صرفه‌جویی می‌شود.یکی از چیزهایی که خیلی این سال‌ها باب شد بحث فضاهای کار اشتراکی یا سینرژیک بود. خیلی بحث بود که فضای کار اشتراکی خیلی خوب است چون در هزینه فضا صرفه‌جویی می‌شود.و از برخی لوازم مانند پرینتر به‌صورت مشترک استفاده می‌شود.

من خیلی مخالف این ایده هستم چون شما وقتی حتی با دو نفر هم اتاق می‌شوید عملاً مانع این می‌شود که شما کار عمیق انجام دهید و بهره‌وری داشته باشید. خیلی اوقات شنیده‌اید، که کسی می‌گوید یک ساعت عصر رفتم اداره، یا یک ساعت زودتر سرکار حاضر شدم، دو ساعت اول صبح فروشگاه را زودتر باز کردم و چقدر توانستم بیشتر کار کنم.چون این همان ساعاتی است که کار عمیق انجام می‌شود.

کتاب بسیار خوبی در مورد کار عمیق است اگر علاقه داشتید، در این زمینه بیشتر بدانید. در این کتاب انواع روش‌ها را توضیح داده، به‌عنوان‌مثال چگونگی کار عمیق در دو ساعت یا دوتا یک ساعت و یا 3 تا بیست دقیقه. روش‌های مختلفی وجود دارد و به‌عنوان‌مثال یک نویسنده در لحظه چیزی به ذهنش خطور می‌کند و در نوت پد موبایل خود شروع می‌کند، به نوشتن و روی ان متمرکز می‌شود. ولی برای بیزینس‌ها باید یک‌وقت را جداگانه کنار بگذاریم و موبایل‌های جدید یک قابلیت دارند به نام زمان تمرکز که می‌توانید از آن برای داشتن تمرکز بیشتر استفاده کنید.

تجارب من در زمینه انجام کار عمیق

  من از شما خواهش می‌کنم حتماً در محیط کار خود حتی اگر کارمند هستید یا تجارت کوچکی برای خود دارید حتماً یک ساعت‌هایی را برای کار عمیق بگذارید. خیلی اوقات بیزینس‌هایی را می‌بینم، که مدام نق می‌زنند که کار نیست و یا تجارت وضعش خراب است. من یک حرف ساده به اینها می‌زنم و آن این است. که تو اینجا نشستی و با اینستاگرام مشغولی و یا فوتبال تماشا می‌کنی. (البته ایرادی ندارد اگر هفته‌ای دو بار فوتبال ببینی ولی صحبتم برای زمانی است که تمام مدت مشغول این‌گونه کارها هستی) و منتظر هستی، که از آسمان برای تو مشتری بیاید. درحالی‌که در دنیای دیجیتال مارکتینگ تو باید حرکت کنی و روزی یک ساعت وقت برای تولید محتوا بگذاری.

شدیداً به دو تا چهار ساعت اعتقاد دارم چون بیش از این هم از توان انسان خارج است و ما با ترکیب دو ساعت و اثر مرکب می‌توان نتایج بزرگی به دست آوریم و تحولات عظیمی در زندگی خود به وجود آوریم. حالا این دو ساعت می‌تواند هر علاقه‌مندی باشد به‌عنوان 15 دقیقه یادگیری زبان باشد، 15 دقیقه ورزش باشد، یک ساعت و نیم برای کسب‌وکار ما یا هر هدف دیگری باشد که برای آن برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

امیدوارم قدم دوازدهم کار عمیق برای شما مفید بوده باشد. شما فارسی زبان عزیز از هر جای دنیا در مورد هر موضوعی از مهاجرت ، تحصیل و کار اگر تجربه دارید. برای من ارسال کنید. تا بنام خود شما و با امکان معرفی کسب وکار خودتان بر روی سایت سعید کاظمی بارگزاری کنم.برای دیدن ویدئو قدم یازدهم اینجا کلیک کنید و برای دیدن ویدئو قدم سیزدهم اینجا کلیک کنید. اگر علاقه مند هستید. که درسهای کامل آموزش کسب و کار به زبان ساده و رایگان بهره مند بشوید. اینجا کلیک کنید. روز خوبی داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *