اطلاعات ویزا ترکیه برای اتباع خارجی

اطلاعات ویزا ترکیه برای اتباع خارجی

اطلاعات ویزا ترکیه برای اتباع خارجی

در این بخش اطلاعات و قوانین صدور ویزا ترکیه برای اتباع خارجی که توسط وزارت امور خارجه ترکیه به زبان انگلیسی ارائه گردیده، برای شما عزیزان ترجمه کردم. قوانین کلی و جزئی در مورد ویزا ترکیه، همچنین قوانین اختصاصی برای صدور ویزا برای کشورهایی مختلف به خصوص آنهائی که فارسی زبانان در آنها اقامت دارند. را مجزا آورده ام. امیدوارم مفید باشد.

• سیستم درخواست الکترونیکی ویزا (E-Visa) در 17 آوریل 2013 توسط وزارت امور خارجه جمهوری ترکیه راه‌اندازی شد. این سیستم به بازدیدکنندگانی که به ترکیه سفر می‌کنند این امکان را می‌دهد که به‌راحتی ویزای الکترونیکی خود را به‌صورت آنلاین (www.evisa.gov.tr) در مدت تقریباً سه دقیقه دریافت کنند.دریافت ویزای الکترونیکی 7/24 در همه‌جا با اتصال به اینترنت امکان‌پذیر است. متقاضیان می‌توانند پس از تکمیل اطلاعات لازم در مورد هویت، پاسپورت و تاریخ سفر و پرداخت هزینه ویزا به‌صورت آنلاین ویزای خود را دریافت کنند.

• لطفاً توجه داشته باشید که ویزای الکترونیکی تنها زمانی معتبر است که هدف از سفر گردشگری یا تجارت باشد. برای مقاصد دیگر، مانند کار و تحصیل ویزا توسط سفارت‌ها یا کنسولگری‌های ترکیه صادر می‌شود. اصطلاح «گذرنامه‌های رسمی» شامل گذرنامه‌های دیپلماتیک، خدماتی، ویژه و رسمی می‌شود.

اطلاعات ویزا ترکیه برای اتباع خارجی

نکات مهم : به شما توصیه می‌شود که از تاریخ ورود خود به ترکیه، حداقل 6 ماه اعتبار گذرنامه یا پاسپورت داشته باشید.

وزارت امور خارجه به تلاش‌های خود برای تقویت سیستم ویزا الکترونیکی و توانمندسازی بهتر اتباع خارجی برای دریافت آسان روادید خود ادامه می‌دهد.

در این زمینه علاوه بر انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی؛ گزینه‌های زبان هلندی، نروژی، لهستانی، آلمانی، عربی و چینی به سیستم ویزا الکترونیکی اضافه خواهند شد.

– پرداخت علاوه بر ویزا و مسترکارت از سایر کارت‌های اعتباری و دبیت کارت‌های رایج نیز پذیرفته می‌شود.

– اپراتورهای تور می توانند برای ویزای الکترونیکی گروهی درخواست دهند و برای آنها مبلغ یکجا پرداخت کنند.

– تمهیدات لازم برای اجازه به بازدیدکنندگان خارجی برای دریافت ویزای الکترونیکی از دفاتر مجاز شرکت‌های هواپیمایی، از جمله دفاتر آن شرکت‌ها در فرودگاه‌ها انجام خواهد شد.

– هزینه ویزای الکترونیکی که از طریق وب‌سایت e-Visa (www.evisa.gov.tr) دریافت می‌شود کمتر از هزینه ویزاهای دریافت شده در بدو ورود به فرودگاه‌های ترکیه است. اطلاعات مربوط به هزینه‌های ویزا را می توانید در وب‌سایت وزارت امور خارجه پیدا کنید. (http://www.mfa.gov.tr/data/KONSOLOSLUK/vize-harc-miktarlari-en.pdf).

ویزا ترکیه برای رانندگان کامیون، مستندسازان، باشتان شناسان و مشاغل خاص

رژیم ویزا برای رانندگان کامیون یک کشور ممکن است با رژیم کلی ویزای مؤثر برای شهروندان آن کشور خاص متفاوت باشد. برای اطلاعات بیشتر، لطفاً با نزدیک‌ترین نمایندگی ترکیه تماس بگیرید.

خارجیانی که یک فیلم مستند فیلم‌برداری می‌کنند، تحقیقات یا کاوش‌های باستان‌شناسی انجام می‌دهند، باید از قبل مجوز ویژه‌ای از مقامات ترکیه دریافت کنند.

اگر ویزای معتبر دارید، نیازی به اجازه اقامت تا 90 روز ندارید. از سوی دیگر، اتباع خارجی که در ترکیه اقامت، کار یا تحصیل می‌کنند، باید بدون توجه به اعتبار ویزای خود، پس از ورود به ترکیه در نزدیک‌ترین اداره پلیس محلی ثبت‌نام کنند.(توضیحات سایت سعید کاظمی: این نکته خیلی مهمی است. حتما باید همه ویزاهای غیر توریستی در ترکیه ثبت گردند. یعنی شما بعد از اجاره ملک باید اصل قولنامه را به نزدیک ترین فرمانداری برده و نسبت به ثبت آدرس اقدام نمائید. سپس نامه ثبت شده را به کائم مقام لیک یا شورای محل برده و در سامانه ثبت کنید. تا از خدمات خانه بهداشت رایگان و سایر خدمات دولتی مثل مدرسه بهره مند گردید، ثبت اطلاعات کلیه مردم محلی و خارجیها در ترکیه به شدت پیگیری و کنترل می گردد)

اطلاعات ویزا ترکیه برای خارجی

اطلاعات مربوط به ویزای کار ترکیه:

برای کار در ترکیه باید برای دریافت مجوز کار و ویزا به نزدیک‌ترین نمایندگی ترکیه مراجعه کنید. پاسپورت، فرم درخواست ویزا و نامه‌ای از کارفرما مدارک لازم برای درخواست شما هستند. سایر مدارک باید ظرف ده روز کاری پس از درخواست شما توسط کارفرمای شما به وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه (MLSS) ارسال شود.

می‌توانید لیست آن اسناد را در وب‌سایت MLSS (http://www.csgb.gov.tr) بیابید. درخواست‌ها حداکثر ظرف 30 روز توسط MLSS نهایی می‌شوند. بلافاصله پس از ورود به ترکیه (قبل از شروع به کار)، باید ظرف یک ماه در اداره پلیس محلی ثبت‌نام کنید تا اجازه اقامت لازم را دریافت کنید.

توضیحات سایت سعید کاظمی:

هر نوع جاب افر، کاریابی، اخذ ویزا کاری کاملا غیر واقعی می باشد. خواهش میکنم. گول افراد سودجو را نخورید. ترکیه به اندازه کافی و مازاد بر نیاز خودش نیروی کار دارد. و نیازی به نیروی کار متخصص خارجی در شغل های عمومی ندارد. دقت کنید. یک کارفرما ترک یا اخرجی برای درخواست صدور ویزا کار برای یک نیروی خارجی باید بیمه 5 نفر ترک را رد کند. و خیلی بعید است. نیروی کار مسلط به زبان و تخصص بومی را به یک خارجی ترجیخ دهد. البته برای مشاغل خاص، دیپلماتیک، کارکنان شرکت های بین المللی متفاوت می باشد. منظور من برای کارهای عمومی و کژوال است

از تاریخ 1 ژانویه 2015، مطابق با ماده 7.1 ب “قانون اتباع خارجی و حمایت بین‌المللی” شماره. 6458، خارجیانی که مایل به ورود به ترکیه هستند باید یک سند مسافرتی (گذرنامه) با تاریخ انقضا حداقل 60 روز پس از “مدت اقامت” ویزا، ویزای الکترونیکی، معافیت ویزا یا اجازه اقامت خود همراه داشته باشند.

اتباع کشورهایی که در لینک زیر ذکر شده‌اند از این ماده مستثنی هستند.

مثال الف: برای ورود به ترکیه با ویزای 90 روزه «مدت اقامت»، اتباع خارجی باید دارای سند مسافرتی با اعتبار حداقل 60 روز دیگر باشند که مجموعاً 150 روز (90 روز + 60 روز) اعتبار در زمان ورود

مثال ب: برای ورود به ترکیه با ویزای 30 روزه «مدت اقامت»، خارجی‌ها باید سند مسافرتی با اعتبار حداقل 60 روز دیگر داشته باشند که در مجموع به 90 روز (30 روز + 60 روز) اعتبار می‌رسد. زمان ورود.”

دسته‌های زیر از این حکم مستثنی هستند:

– اتباع کشورهایی که طبق «موافقت‌نامه اروپایی مقررات ناظر بر جابه‌جایی افراد بین کشورهای عضو شورای اروپا» اجازه ورود به ترکیه با شناسه ملی خود را دارند.

http://www.mfa.gov.tr/countries-whose-cicitens-are-allowed-inter-turkey with their national-id_s.en.mfa

دارندگان گذرنامه دیپلماتیک و رسمی نیز از شمول این ماده مستثنی هستند.

قوانین اختصاصی ویزا ترکیه برای کشورهائی که فارسی زبانان بیشتر در آنها ساکن هستند.

ایران:

دارندگان گذرنامه عادی و رسمی تا 90 روز از صدور روادید معاف هستند.

(توصیه سایت سعید کاظمی: بر اساس یک قرارداد صد ساله برای ایرانیان در هنگام ورود به ترکیه ویزا نود روزه صادر می گردد. شما در هر 180 روز می توانید 90 روز در ترکیه اقامت کنید اما بنا به تجربه شخصی خودم، شما از لحظه ورود به ترکیه روی 88 روز حساب کنید. چون بارها مشاهده کردم. ساعت یا تاریخ ورود به ترکیه توسط مامورین مرزی اشتباه محاسبه شده و در نتیجه اقامت شما مشمول جریمه می گردد. در صورتی که متوجه نشوید و جریمه را پرداخت نکنید. تا پنج سال ممنوعیت ورود به ترکیه خواهید داشت. اگر به هر دلیلی بیشتر از حد معمول و بدون ویزا قانونی در ترکیه اقامت کردید. در هنگام خروج هزینه جریمه را حتما در بانک فرودگاه یا مرز زمینی پرداخت کنید. جریمه تا ممنوع الورود نشوید. شما می توانید با ویزای توریستی وارد ترکیه بشوید و برای ویزا تحصیلی، کاریا اقامت توریستی یک ساله اقدام کنید. اما از روز درخواست برای شما ویزا جدیدی صادر می گردد)

افغانستان:

دارندگان پاسپورت معمولی، ویژه و خدماتی برای ورود به ترکیه باید ویزا داشته باشند. این دارندگان پاسپورت با اعضای معتبر شینگن یا ویزای ایالات متحده، بریتانیا، ایرلند یا مجوز اقامت می‌توانند ویزای الکترونیکی یکبار ورود خود را با اعتبار یک‌ماهه الکترونیکی از طریق وب‌سایت www.evisa.gov.tr ​​دریافت کنند، مشروط بر اینکه شرایط خاصی را داشته باشند. افراد با گذرنامه دیپلماتیک برای سفرهای خود تا 90 روز از ویزا معاف هستند. یک کلام متاسفانه افغان های عزیز امکان ورود به ترکیه بدون ویزا را ندارند. و معمولا بسیار سخت صادر می گردد. حتی برای سفر توریستی

تاجیکستان:

دارندگان پاسپورت معمولی از اولین تاریخ ورود به ترکیه تا 30 روز از ویزا برای سفر خود به ترکیه معاف می شوند. دارندگان پاسپورت دیپلماتیک برای سفر به ترکیه تا 90 روز در مدت شش ماه، از اولین تاریخ ورود، از ویزا معاف هستند. افراد با پاسپورت خدماتی که در نمایندگی‌های دیپلماتیک، کنسولی یا نمایندگی‌های سازمان‌های بین‌المللی معتبر در ترکیه منصوب می‌شوند، برای مدت مأموریت خود از ویزا معاف هستند. دارندگان پاسپورت خدماتی که به ترکیه منصوب نشده اند، از اولین تاریخ ورود تا 60 روز از ترکیه برای سفرهای توریستی و ترانزیت خود از ترکیه معاف هستند.

دانمارک،فرانسه،آلمان، گرجستان:

دارندگان پاسپورت معمولی و رسمی برای سفرهای خود تا 90 روز از ویزا معاف هستند.

فنلاند،هلند،اسپانیا:

دارندگان گذرنامه رسمی و معمولی از اولین تاریخ ورود تا 90 روز در مدت 180 روز از ویزا معاف هستند.

فدراسیون روسیه:

دارندگان پاسپورت معمولی برای سفرهای توریستی و تجاری خود تا 60 روز از ویزا معاف هستند. افراد با پاسپورت خدماتی تا 30 روز از ویزا معاف هستند، مشروط بر اینکه در هر دوره 180 روزه از 90 روز تجاوز نکنند. دارندگان گذرنامه دیپلماتیک برای سفرهای خود تا 90 روز از ویزا معاف هستند.
جمهوری ترک قبرس شمالی: دارندگان پاسپورت معمولی و رسمی از ویزا معاف هستند.

عراق:

دارندگان گذرنامه رسمی برای سفرهای خود تا 90 روز از ویزا معاف هستند. افرادی که باپاسپورت معمولی برای ورود به ترکیه باید ویزا داشته باشند. دارندگان پاسپورت معمولی با اعضای معتبر شینگن یا ویزای ایالات متحده، بریتانیا، ایرلند یا مجوز اقامت می‌توانند ویزای الکترونیکی یکبار ورود خود را با اعتبار یک‌ماهه الکترونیکی از طریق وب‌سایت www.evisa.gov.tr ​​دریافت کنند، مشروط بر اینکه شرایط خاصی را داشته باشند.

امارات متحده عربی:

دارندگان پاسپورت رسمی برای سفرهای خود تا 90 روز از ویزا معاف هستند. افراد با پاسپورت معمولی برای ورود به ترکیه باید ویزا داشته باشند. دارندگان پاسپورت معمولی می‌توانند ویزای الکترونیکی چند بار ورود سه‌ماهه خود را از طریق وب‌سایت www.evisa.gov.tr ​​دریافت کنند.نکته مهم اگر کسی پاس اماراتی داشت. باید ویزا بگیرد. امکان صدور ویزا فرودگاهی ندارد.

بریتانیا:

دارندگان گذرنامه دیپلماتیک و عادی (اتباع بریتانیایی) تا 90 روز در هر دوره 180 روزه از ویزا معاف هستند. افراد با خدمات و پاسپورت ویژه برای ورود به ترکیه باید ویزا داشته باشند. دارندگان پاسپورت بریتانیا با ملیت “بریتیش ملی خارج از کشور”، “سوژه بریتانیا” و “شخص تحت حمایت بریتانیا” تحت ویزا قرار می‌گیرند و آنها فقط می‌توانند ویزای خود را از نمایندگی‌های دیپلماتیک یا کنسولی ترکیه در خارج دریافت کنند.

ایالات متحده آمریکا و کانادا:

دارندگان گذرنامه رسمی و عادی برای ورود به ترکیه باید ویزا داشته باشند. دارندگان پاسپورت معمولی شهروندان ایالات متحده می‌توانند ویزای خود را از طریق وب‌سایت www.evisa.gov.tr ​​دریافت کنند.نکته مهم اگر کسی پاس امریکا و کانادا داشت. باید ویزا بگیرد. امکان صدور ویزا فرودگاهی ندارد.

این قوانین مستقیم از سایت https://www.mfa.gov.tr/default.en.mfa ترجمه شده و هر جا لازم بوده، تجربیات خودم و نکات مهم را در متن اضافه کردم . شما هم اگر نکته مهمی اطلاع دارید. برای من به صورت مستند ارسال کنید. تا در داخل متن به صورت توضیحات تکمیلی اضافه کنم. چون خیلی از ایرانیها برای مسافرت، سرمایه گذاری و اقامت به ترکیه سفر می کنند. داشتن اطلاعات کافی برای انها خیلی می تواند مفید باشد.برای مطالعه بقیه قوانین ترکیه و کشورها در سایت سعیدکاظمی اینجا کلیک کنید. امیدوارم اطلاعات ویزا ترکیه برای اتباع خارجی برای شما مفید بوده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *